Co się kryje w tej roślinie
Aloes zawiera sporo minerałów (np. potasu, wapnia, magnezu, sodu, fosforu, cynku, siarki i żelaza) i niewielkie ilości witamin (A, C oraz z grupy B). Jednak jego prawdziwym skarbem są enzymy, które sa potrzebne organizmowi w procesach metabolicznych i obronnych. Aloes ma ich aż dziewięć (z 10 możliwych!).

Na co pomaga?
Gdy przekroimy liść aloesu, zobaczymy cienką skórkę, spod której sączy się sok - aloina. Działa przeczyszczająco.
Pod skórką widać grubą warstwę miąższu. Robi się z niego lecznicze żele i soki. Miąższ aloesu działa bakteriobójczo, chroni przed wirusami. Odżywiai regeneruje skórę pomaga zatrzymać krwawienie i przyspiesza gojenie się ran.

Wykorzystuje się go także do produkcji kosmetyków. Aloes bowiem nie uczula, pochłania część szkodliwego promieniowania UV, doskonale nawilża i odmładza skórę. Przywraca jej też naturalny, lekko kwaśny odczyn.

Domowym sposobem
Masz aloes w domu? Jeśli rośnie od przynajmniej 4 lat (wtedy osiąga największe stężenie cennych składników), możesz w celach leczniczych uszczknąć kilka lici.

Reklama
  • Jeśli cierpisz na zaparcia, przyrządzaj sobie czasem sałatkę z dodatkiem siekanych liści aloesu. Umyj je, usuń kolce (nie obieraj ze skórki!) i pokrój w kostkę.
  • Z soczystego miąższu rób sobie odżywcze maseczki na twarz. Połóż papkę na oczyszczoną skórę. Po 15 min zmyj letnią wodą.
  • Miąższ przykładaj też na stłuczenia i powierzchowne rany (nie na głębokie, bo wnikający w tkankę sok może przenieść bakterie w głąb!).
  • Domowym sposobem możesz przyrządzić też wzmacniające układ odpornościowy wino. Odetnij liście. Ustaw je pionowo, by ściekł sok - przeczyszczająca aloiną). Po godzinie przetnij liście na pół i zdezynfekowaną łyżeczką wyłuskaj miąższ. Zmiel go w maszynce do mięsa. Następnie odciśnij sok i wymieszaj go z czerwonym wytrawnym winem (proporcje 1:1). Do mikstury dodaj miodu (proporcje 1:1). Przelej do ciemnej butelki. Pij 2 razy dziennie po łyżeczce na godzinę przed posiłkiem.