Efektu zatkanego ucha pozbędziesz się szybko, wystarczy wizyta u laryngologa, ale wywołującą ból infekcję trzeba będzie leczyć dłużej.

Reklama

Ucho nie lubi kąpieli
Nie potrzebuje ich, bo oczyszcza się samo "na sucho". W początkowej części przewodu słuchowego, od strony małżowiny masz ok. 1,5 tys. gruczołów, które produkują woskowinę. Działa ona jak balsam - nawilża i natłuszcza przewód słuchowy. Stanowi zatem naturalną barierę, która chroni wnętrze ucha. Ta tarcza ochronna zasycha w grudki, które pod wpływem ruchów żuchwy przesuwają się i w końcu wypadają. Niestety, ten prosty mechanizm nie zawsze działa prawidłowo. I wówczas, najczęściej w trakcie lub po kąpieli, dochodzi do zatkania ucha albo do infekcji.

Uwaga, korek
Sam nadmiar woskowiny nie daje nieprzyjemnych objawów, ale kiedy do ucha dostanie się woda, zaczynają się kłopoty. Pod wpływem wilgoci woskowina pęcznieje i w końcu całkowicie zatyka przewód słuchowy. Na pewno dobrze znasz to uczucie: swój głos słyszysz jak przez megafon, natomiast dźwięki z zewnątrz zdają się dobiegać zza szklanej szyby. Czasem mogą pojawić się też ból ucha i zawroty głowy. Zdarza się, że wszystkie te objawy mijają w ciągu kilkunastu minut, ale bywa, że nie ustępują mimo upływu godzin. W tej drugiej sytuacji powinnaś zgłosić się do laryngologa, a jeśli ból ucha jest silny - pojechać na ostry dyżur.Lekarz za pomocą dużej strzykawki z obłą końcówką wypłucze ucho wodą. Jeśli zabieg nie pomoże, laryngolog będzie musiał użyć ostrego metalowego haczyka lub ssaka. Zabieg może nie jest zbyt przyjemny, ale efekt - uzdrawiający i natychmiastowy. Inwazja bakterii. Woda i wilgoć są nie tylko "pożywką" dla korków woskowinowych, ale również mogą sprzyjać infekcjom. Gdy skóra kanału usznego przez długi czas pozostaje wilgotna, dochodzi do jej maceracji, czyli uszkodzenia powierzchniowych warstw. A wówczas łatwo przenikają przez nią bakterie lub grzyby i wywołują stan zapalny. Bardzo silny ból ucha, zaczerwienienie i obrzęk widoczne w środku małżowiny, żółtawy wyciek - to typowe objawy zapalenia ucha zewnętrznego.

Co w takim wypadku robić? Sięgnij po lek przeciwbólowy i zrezygnuj z kąpieli. Jeśli ból jest ostry, zgłoś się do lekarza. Laryngolog oczyści Twoje ucho, ustali, czy infekcję wywołały bakterie, czy grzyby, i przepisze odpowiedni lek. Już po tygodniu powinnaś wrócić do zdrowia.

Chcesz zapobiec podobnym problemom w przyszłości? Gdy pluskasz się w morzu lub chodzisz na basen, używaj specjalnych zatyczek do uszu albo czepka kąpielowego, a po wyjściu z wody dokładnie osuszaj uszy.