Owoce i warzywa - oraz produkty takie, jak czekolada, wino, kawa i herbata - zasłynęły dzięki ich roli w redukowaniu ryzyka chorób serca i raka. Właściwości te zawdzięczają polifenolom - dobroczynnym dla zdrowia związkom o silnym działaniu przeciwutleniającym. Polifenole są obecne w wielu owocach, warzywach i innych roślinach, takich, jak jagody, orzechy włoskie, oliwki, liście herbaty i winogrona.

Reklama

WYPAD DO KINA NICZYM ZDROWA KOLACJA?

Nikt do tej pory nie przypuszczał jednak, że popcorn czy płatki zbożowe to również bogate źródło tych substancji.

Polifenole odgrywają istotna rolę w ludzkim organizmie. Dziesięciokrotnie zwiększają przeciwutleniający efekt witamin C i E. Uwalniają z ciała szkodliwe wolne rodniki. Wolne rodniki powstają w wyniki reakcji metabolicznych organizmu, docierają też do ciała za pośrednictwem skażonego powietrza, dymu papierosowego oraz... niezdrowych przekąsek, takich, jak ciastka, chipsy i frytki. Dlatego tak dużym zaskoczeniem jest odkrycie polifenoli w popcornie.

"Jesteśmy bardzo zaskoczeni wysokim poziomem polifenoli, jaki znaleźliśmy w popcornie. Podejrzewam, że jest on tak duży dlatego, że popcorn jest pokarmem mało przetworzonym. Oferuje wszystkie dobroczynne składniki kukurydzy" - mówi dr Joe Vinson, amerykański chemik, który dokonał odkrycia. "W mojej opinii to dobre i zdrowe jedzenie" - zachwala uczony.

___________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Wakacje śladem fantazji erotycznych
>>> Oto największe kobiece kompleksy
>>> Ta kobieta urodzi dwunastoraczki!