Jeżeli układasz kosmetyczkę na parapecie okiennym, czas, byś zmieniła przyzwyczajenia. Pod wpływem słońca czy wysokiej temperatury kaloryferów składniki zawarte w kosmetykach mogą utracić swoje właściwości i wywołać reakcję uczuleniową. Dotyczy to głównie kremów do twarzy. Bez obaw możesz trzymać je w łazienkowej szafce, ale nie dłużej, niż do pół roku po otwarciu - później stracą świeżość. Również do pół roku wytrwają tusze do rzęs. Często stosowane mogą nawet wyschać szybciej - a to pod wpływem wtłaczania powietrza do buteleczki.

Reklama

Z CZYM NA DŁUŻEJ, Z CZYM NA KRÓCEJ

Z pudrami, różami i cieniami do powiek możesz zaprzyjaźnić się na dłużej - mogą one przetrwać nawet trzy lata. Zawarte w nich składniki mineralne są trwałe i odporne na temperaturę. Wystarczy, że ochronisz je przed wilgocią.

Są też kosmetyki, które najlepiej poczują się w lodówce - dzięki niej nabierają zwartej konsystencji i łatwiej się rozprowadzają.Chłód uwielbiają między innymi podkłady do twarzy, które nie zmieniają właściwości przez pół roku. Najlepiej, by był to fluid w opakowaniu z pompką, który ma ograniczony kontakt z powietrzem i zanieczyszczeniami. W lodówce warto zrobić miejsce dla lakierów do paznokci - bez zbawiennego chłodu wytrzymają pół roku, potem trudniej je rozprowadzić. Zimno odmłodzi też twoje ulubione perfumy i szminki, które w lodówce przetrwają w dobrym stanie nawet dwa lata.

MAŁE ABC:

1. Pamiętaj, że jeśli wygląd lub zapach kosmetyku wyda ci się podejrzany, wyrzuć go, mimo że termin ważności jeszcze nie upłynął.

2. Starannie zakręcaj opakowania, by nie dopuścić do parowania wody i utlenienia kosmetyku.Przechowuj kosmetyki w suchym i chłodnym miejscu. Ciepło i wilgoć przyspiesz ich starzenie.

3. Zanim kupisz kosmetyk po promocyjnej cenie, sprawdź datę ważności. Zastanów się, czy zdążysz wykorzystać preparat przed jej upływem.

4. Nie kupuj kosmetyków z podświetlonych lub nasłonecznionych półek. Mogą być niepełnowartościowe,