Organizm kobiety działa prawidłowo dzięki estrogenom. To one odpowiadają za regularne miesiączki i pozwalają zajść w ciążę. Jajniki i nadnercza produkują także niewielkie ilości męskich hormonów - androgenów. Zawdzięczamy im cechy uznawane za męskie - przywódczość albo siłę fizyczną. One mogą także powodować lekki wąsik.

Reklama

Trzeba na wstępie przypomnieć, że ciemne owłosienie na twarzy i ciele jest determinowane etnicznie - kobiety z południowej Europy nie powinny się nim niepokoić, ewentualnie pozbywać się go w gabinetach kosmetycznych, jeśli im przeszkadza. Jeżeli zaś pojawienie się wąsika wywołały hormony, trzeba udać się do lekarza.

Zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie powoduje tzw. hirsuityzm lub hyperandrogenizm. Wtedy oprócz meszku nad górną wargą pojawia się owłosienie brody czy policzków, klatki piersiowej, bardzo bujne owłosienie łonowe (włoski mogą "atakować" wewnętrzne strony ud). Tym objawom może także towarzyszyć także obniżony głos i rozrost mięśni.

Kto jest winien?

Przyczyn występowania tego schorzenia jest wiele. Jeżeli zauważyłaś u siebie wypisane poniżej objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Oto choroby, którym może towarzyszyć hirsuityzm:

Reklama

Zespół policystycznych jajników - oprócz wąsika, jego objawami są zaburzenia miesiączkowania i łysienie na głowie.

Przerost kory nadnerczy - mogą o nim świadczyć łysienie skroniowe i łojotok.

Reklama

Hiperprolaktynemia - jeżeli się stresujesz, jesteś w ciąży, masz lęki, w twoim organizmie podnosi się poziom prolaktyny. Jej nadmiar prowadzi właśnie do hirsuityzmu.

Choroby i zespół Cushinga - najbardziej widocznym objawem jest otyłość monstrualna. Tłuszcz odkłada się w okolicach bioder, ramion i karku, nogi i ręce pozostają zaś szczupłe. Oprócz tego u chorych występują nadciśnienie, osteoporoza, cukrzyca.

Anoreksja - w wyniszczonym zaburzeniami łaknienia organizmie ma miejsce spadek produkcji estrogenów. Wówczas "dochodzą do głosu" androgeny. Ciało zaczyna porastać włoskami także po to, by zatrzymać więcej ciepła.

Na wystąpienie hirsuityzmu mogą mieć oczywiście wpływ przyjmowane leki.

Cierpię na hirsuityzm... co dalej?

Jeżeli podejrzewasz, że włoski nad wargą czy między piersiami są efektem hirsuityzmu, wstrzymaj się z wizytą u kosmetyczki. Najpierw odwiedź ginekologa. On powinien rozpoznać przyczynę problemu i zapisać ci odpowiednie leki.

Przygotuj się do wywiadu, który przeprowadzi lekarz. Zapyta cię o owłosienie twojej mamy, babci czy siostry, sprawdzi twoje BMI (zważ się i zmierz, choć pewnie będzie można zrobić to w gabinecie), poprosi o podanie nazw leków, które bierzesz. Ginekolog najpierw będzie chciał wykluczyć chorobę jajników i przerost kory nadnerczy (wykona USG dopochwowe i USG brzucha).

Jeżeli to się uda, będziesz musiała iść do endokrynologa. Zostaniesz przez niego skierowana na badania krwi. Wykonuje się je w określonych dniach cyklu. To także nie to? Wówczas endokrynolog zbada funkcjonowanie przysadki mózgowej i tarczycy.

Zdarza się, że lekarze nie znajadą przyczyn występowania hirsuityzmu. Wtedy mamy do czynienia z tzw. hirsuityzmem idiopatycznym.

Leczenie

Jest zależne od przyczyn choroby. Zwykle lekarz zaleca farmakologię. Dostaniesz po prostu tabletki zmniejszające poziom testosteron albo dwufazowe tabletki antykoncepcyjne.

Leczenie może być długie - nawet do kilku lat - ale jego skuteczność jest wysoka.