Kylie Minogue zachorowała na raka piersi w 2005 roku. Jednak jak się okazało, nie od razu wykryto u niej chorobę. Pierwszy lekarz, do którego się udała, stwierdził, że jest zupełnie zdrowa. Kylie kontynuowała więc trasę koncertową, nie wiedząc, że choroba się rozwija. Na szczęście gwiazda postanowiła zweryfikować diagnozę u jeszcze jednego specjalisty. Ten zaś stwierdził, że jest chora na raka. Kylie musiała przerwać tournee i natychmiast poddać się leczeniu. Przeszła chemioterapię i po roku zaczęła wracać wracać do zdrowia.

Teraz Kylie postanowiła ostrzec inne kobiety przez mylnymi diagnozami. "To, że ktoś nosi fartuch i używa specjalistycznych narzędzi, nie musi oznaczać, że jest nieomylny” - powiedziała Kylie w programie telewizyjnym Ellen DeGeneres. Gwiazda dodała, że lepiej polegać na swojej intuicji. Jeśli rodzą się wątpliwości, najlepiej od razu iść do kolejnego specjalisty.

Jak wybrać lekarza?

- jeśli podejrzewasz, że z Twoją piersią jest coś nie tak, zasięgnij rady co najmniej dwóch specjalistów

- wybierając lekarza, spytaj o radę przyjaciółki, znajomych lub bliskich

- jeśli leczysz się u konkretnego specjalisty, sprawdź, jaką ma opinię na forach internetowych

- sprawdź, jak przebiegała jego praktyka - zobacz tytuły naukowe, certyfikaty, szpitale i ośrodki, gdzie pracował

- zwracaj uwagę na to, jak Cię leczy. Czy regularnie wykonuje badanie palpacyjne i wysyła Cię na USG

Objawy raka piersi:

• guz

• ból

• wciągnięcie lub zniekształcenie brodawki

• krwawienie lub wydzielina z brodawki

• zmiany wielkości i kształtu piersi

• zmiany skórne wokół brodawki

• pomarszczenie skóry piersi

• guz w dole pachowym

• poszerzenie żył na skórze piersi

• owrzodzenie skóry piersi

Jakie badania mogą wykryć raka piersi

Ultrasonografia (USG)
To badanie piersi za pomocą ultradźwięków. USG można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale lepiej jest zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu. Na monitorze widać obraz tkanki piersiowej.

Mammografia
To prześwietlenie piersi małą dawką promieni rentgenowskich. Najpierw jedną, a potem drugą pierś układa się na specjalnej płycie i dociska drugą płytą, a następnie prześwietla. Wynik badania otrzymuje się w postaci zdjęcia na kliszy. Tradycyjna mammografia pozwala na wykrycie nawet małych guzków.

Biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa
Z guza pobiera się komórki i bada pod mikroskopem, aby przekonać się, czy są wśród nich komórki nowotworowe.

Biopsja mammotomiczna
Mammotom pobiera z piersi tkankę, która pozwala na bardzo dokładną ocenę histopatologiczną. Zabieg prowadzony jest pod kontrolą aparatu rentgenowskiego i komputera. Igła do biopsji ma boczne wycięcie, przez które pobiera się wycinki. Mammotom wciąga badany fragment do wnętrza igły. Mechanizm umieszczony w niej zasysa go i przenosi do specjalnego pojemniczka. Lekarz obraca igłę i dokonuje kolejnego pobrania tkanki, którą można wziąć z dowolnego miejsca guza. W ten sposób można pobrać około 2 centymetrów sześciennych materiału tkankowego.

Genetyczne badania DNA
Dzięki genetycznym badaniom DNA można wcześnie wykryć zagrożenie dziedzicznym rakiem piersi, a take jajnika i jelita grubego. Część przypadków nowotworów piersi ma podłoże genetyczne. W ostatnich latach wykryto geny raka piersi BRCA 1, BRCA-2, BRCA-3 i p53. Obecność dwóch mutacji w genie BRCA-1 i jednej w genie BRCA-2 powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi. Kobiety, w rodzinach których występują dziedziczne nowotwory, mogą zrobić badania DNA w genetycznych poradniach onkologicznych.

Wroga można rozpoznać również przez samobadanie

Wiele kobiet wykrywa samodzielnie zmiany w piersiach. Należy badać piersi co miesiąc, najlepiej tydzień po menstruacji. Po menopauzie także trzeba badać się raz w miesiącu.

Jak samodzielnie zbadać piersi

Przed lustrem

1. Unieść ręce do góry, sprawdzić, czy nie ma zmian w kształcie piersi i kolorze skóry. Czy skóra nie marszczy się, a brodawki nie są wciągnięte?

2. Sprawdzić to samo, opierając ręce na biodrach.

3. Ścisnąć kolejno brodawki i zobaczyć, czy nie wydziela się z nich płyn.

Pod prysznicem

1. Lewą rękę położyć z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczać drobne kółeczka zaczynając od brodawki, a po zakreśleniu największego koła - z powrotem ku środkowi. Tak samo skontrolować prawą pierś. Sprawdzić, czy nie ma stwardnienia lub guzka.

Po kąpieli

1. Położyć się wygodnie. Wsunąć poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włożyć pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadać lewą pierś, tak samo, jak pod prysznicem. Powtórzyć to samo z prawą piersią.

2. Wyjąć rękę spod głowy, ułożyć wzdłuż tułowia i zbadać pachy. Sprawdzić, czy nie ma powiększonych węzłów chłonnych.