Współczesna medycyna obaliła wiele twierdzeń, które przez lata wydawały się prawdziwe i które przez pokolenia przekazywane były jako ludowa mądrość albo medyczny pewnik.

Do dziś wiele z nich uważanych jest powszechnie za prawdziwe. Czasem taki medyczny mit może być szkodliwy. Tak jest w przypadku alkoholu, który wypity na mrozie rzekomo rozgrzewa. Tymczasem w rzeczywistości doprowadza do szybszego wyziębienia organizmu i zamarznięcia.

Oto popularne mity:

Szpinak jest zdrowy, no ma dużo żelaza

To nieprawda bo - Szpinak ma sporo żelaza, ale tylko ok. 1 procent jest przyswajalny przez organizm człowieka. Dlatego nie warto przesadnie faszerować się szpinakiem. Dla porównania: żelazo z cielęciny wchłania się w 22 proc., z sałaty w 3 proc., z produktów zbożowych w 5 proc.

Alkohol rozgrzewa organizm na mrozie

To nieprawda bo - Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Rozszerzone naczynia przyśpieszą wymianę ciepła z otoczeniem i tym samym jego utratę. Ochłodzona krew wraca do organizmu i wchłania go. Dlatego w efekcie człowiek marznie. Prawie wszystkie ofiary mrozu w Polsce zamarzły po wypiciu alkoholu.

Trzeba pić osiem szklanek wody dziennie

To nieprawda bo - Amerykanie w 1945 roku odkryli, że organizm ludzki rzeczywiście potrzebuje dziennie około 2 litrów wody (stąd przekłamanie), ale dostarczamy ją organizmowi, pijąc wszystkie płyny oraz jedząc np. zupy.

Czytanie w półmroku niszczy wzrok

To nieprawda bo - Czytając po ciemku, narażamy nasze oczy na zmęczenie i ogromny wysiłek, ale wzroku od tego nie stracimy. Udowodniły to Rachel Vreeman i Aaron Carroll z uniwersytetu w Indianapolis (USA).

Człowiek używa tylko 10 proc. mózgu

To nieprawda bo - Taka opinia krąży od początku XX wieku. Badania aktywności mózgu przeprowadzone za pomocą nowoczesnych urządzeń wykazały, że człowiek wykorzystuje każdy zakamarek swojego mózgu.

Koniak jest zdrowy na serce

To nieprawda bo - Najnowsze badania wykazały, że osoby z dolegliwościami sercowymi po spożyciu lampki koniaku czują się lepiej. Jest to jednak spowodowane uspokajającym działaniem alkoholu, a nie jego działaniem na serce.

Telefony komórkowe powodują raka mózgu

To nieprawda bo - Nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku raka spowodowanego przez telefon komórkowy. Promieniowanie wytwarzane przez aparaty może nieco rozgrzać okolice ucha, ale jest niegroźne dla zdrowia.