W 1843 r. polski lekarz F. Boczkowski stwierdził, że powietrze w grotach solnych, nasycone suchym aerozolem solnym, posiada lecznicze właściwości, szczególnie pozytywnie wpływając na pacjentów ze schorzeniami oddechowymi i pulmonologicznymi. Doświadczenia wykazały, że efektywność leczenia chorób układu oddechowego w kopalniach soli (np. w Wieliczce, Bochni, Solotwino) jest bardzo wysoka, uzasadnia więc stosowanie speleoterapii w zwalczaniu tego typu schorzeń. Działanie terapeutyczne zawdzięczamy powietrzu nasyconemu aerozolem solnym o określonym stężeniu.

Haloterapia
Zajmuje ważną pozycję wśród metod propagujących odtworzenie naturalnych czynników klimatycznych w procesie leczenia. W naturalnych grotach czy kopalniach solnych nasycenie powietrza aerozolem przebiega samoczynnie. W sztucznie wytworzonych warunkach natomiast (jaskinie solne wybudowane przez człowieka) niezbędnym wymogiem medycznym staje się używanie specjalistycznego urządzenia medycznego. Ponieważ ściany pokryte blokami solnymi nie są w stanie zapewnić wymaganego poziomu NaCl w powietrzu, profesjonalne ośrodki terapii solnej stosują nowoczesne urządzenia dozujące suchy aerozol chlorku sodu o odpowiedniej koncentracji.

Moda na groty solne pojawiła się w latach 80. Groty (kabiny, których ściany wyłożone są blokami solnymi) zaczęły być popularyzowane jako miejsca doskonałe do relaksacji i odbudowywania sił witalnych, poprawy zdrowia. Jednak w opinii specjalistów kabiny te mają właśnie charakter urządzeń relaksacyjnych, a nie leczniczych.
Aby mówić o działaniu leczniczym, potrzebne jest odpowiednie stężenie NaCl, które może zapewnić urządzenie medyczne zwane generatorem. Istotą działania generatora jest wytwarzanie i dawkowanie do danego pomieszczenia cząsteczek soli, których wielkość w 90 proc. wynosi od 1 do 5 mikronów, co pozwala na wchłanianie aerozolu solnego przez górne i dolne drogi oddechowe. Sól, trafiając na błonę śluzową oskrzeli, niszczy bakterie i zarazki znajdujące się w organizmie człowieka. Jaskinia solna daje doskonałe wyniki w przypadku osób, które cierpią na: chroniczny kaszel, astmę oskrzelową, inne choroby układu oddechowego, alergię, dolegliwości skórne, schorzenia sercowo-naczyniowe, nerwice, spadek odporności na stres.
Obecność w suchym aerozolu solnym mikroelementów (jod) i makroelementów (wapń, magnez) potęguje jego pozytywne działanie.

Haloterapia jako dodatkowy - obok farmakologicznego - sposób leczenia może być niezwykle pomocna w zwalczaniu schorzeń układu oddechowego oraz w minimalizacji potrzeby przyjmowania leków. Włączenie haloterapii do procesu przywracania zdrowia i rehabilitacji chorych z przewlekłymi dolegliwościami płucno-oskrzelowymi w niedługim czasie może stać się koniecznością.