Kampania uczula w szczególności na palenie papierosów przez kobiety. Przypomina o negatywnych skutkach. Tych, które odczują dzieci kobiet, a także one same.

Reklama

Palenie w ciąży szkodzi potomstwu, pomimo to po papierosa sięga co czwarta kobieta w stanie błogosławionym. Również już narodzone pociechy są narażone na bierne palenie - ich obecność nie zniechęca matek do sięgania po papierosa.

Ostatnimi ofiarami palenia kobiet SA one same. Doktor Janusz Meder prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla alarmujące statystyki: po raz pierwszy to rak płuc, a nie jak do tej pory rak piersi - stał się główną przyczyną śmierci Polek spowodowaną nowotworami.

Zrywanie z nałogiem ułatwiają specjalne akcje. Dzięki akcji "Rzuć palenie razem z nami" z przestały palić trzy miliony Polaków.

Tego typu wsparcia nie zabraknie też w dniu dzisiejszym. Podczas festynu przed Domem Polonii w Warszawie będzie można zasięgnąć rady specjalistów, jak rzucić palenie, bezpłatnie zbadać ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wykonać pomiar cukru, zmierzyć poziom cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo udzielane będą także porady na temat racjonalnego sposobu odżywiania się oraz sposobów ochrony skóry przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

W Polsce nadal pali papierosy prawie 9 milionów osób. Palacze stanowią 37 proc. mężczyzn i 23 proc kobiet.