CO IM SZKODZI?

Przede wszystkim wysoka temperatura, światło i bakterie, które rozkładają tłuszcz . Trzeba je zatem przechowywać z dala od kaloryferów i źródeł światła; zamykać opakowania, bo pod wpływem powietrza kosmetyki szybciej jełczeją. Zawsze nakładać umytymi rękoma, a najlepiej za pomocą szpatułek, aplikatorów i pędzelków, by bakterie nie osiadły na preparacie.

ILE ŻYJĄ?

RÓŻ I CIEŃ: od roku do 3 lat

Są najbardziej długowieczne wśród kosmetyków, ale w momencie, gdy twardnieją, trzeba się z nimi jak najszybciej rozstać. Tym bardziej, że każdy sezon przynosi nam nowe rozwiązania kolorystyczne.

MLECZKO I TONIK: 6 miesięcy

Przestają się nadawać do użycia, gdy zgęstnieją i stracą ładny zapach.

SZMINKA: od 8 miesięcy do 2 lat

Jeśli straci kolor, warzy się na ustach, trudno się rozprowadza czy paskudnie pachnie, już się nie przyda. Dłużej posłużą pomadki kremowe, o miękkiej konsystencji. Krócej dość suche i twarde szminki pudrowe, gdyż zawierają szybko wysychający silikon.

czytaj dalej...


KREM: 3-6 miesięcy

Zmiana zapachu i rozwarstwianie się to sygnały, że produkt nie nadaje się już do użytku. Najkrócej służą preparaty w słoiczkach, nieco dłużej te w tubkach i w buteleczkach z dozownikiem. Aby przedłużyć żywotność kremu w słoiczku, należy nabierać go szpatułką, a nie palcami.

PUDER SYPKI LUB W KAMIENIU - nawet 5 lat

Są to najtrwalsze kosmetyki. Sporo czasu upłynie, zanim puder sypki straci puszystość, a ten w kamieniu zacznie się kruszyć. Najważniejsze jest to, czym nakładamy puder: w przypadku kamienia najlepiej jest często zmieniać gąbeczkę, by nie nasiąkłą tłuszczem i nie zniszczyła pudru.

TUSZ DO RZĘS: od 3 do 6 miesięcy

Nie nadaje się, gdy zgęstnieje i tworzy grudki na rzęsach. Dłużej świeżość zachowują mascary wodoodporne. Tusze zmywane wodą tracą ją już po 3 miesiącach. Należy dokładnie zamykać opakowanie, bo dostęp powietrza sprawia, że tusz szybciej wysycha.