Jak nietrudno się domyślić, ludzie o młodzieńczych twarzach prawdopodobnie pożyją dłużej, niż osoby wyglądające na starsze niż są w rzeczywistości. Co jednak ciekawe, zdaniem naukowców można prognozować przeżywalność wyłącznie na podstawie wyglądu!

Badacze z Uniwersytetu Południowej Danii doszli do takich wniosków po przestudiowaniu przypadków 387 par bliźniąt w wieku od siedemdziesięciu kilku do dziewięćdziesięciu paru lat.

CIĘŻKIE ŻYCIE... SKRACA ŻYCIEReklama

Oglądający zdjęcia bliźniąt badani (m.in. pielęgniarki i nauczyciele praktykanci) uznawali, że młodziej wyglądający bliźniak przeżyje swojego brata lub siostrę. Trwające 7 lat badanie potwierdziło przypuszczenie i wykazało, że im większa różnica postrzeganego wieku pary, tym wyższe prawdopodobieństwo, że starzej wyglądające z bliźniąt umrze pierwsze.

Co przesądza o długości życia? Zdaniem Kaare Christensena kierującego badaniem czynnikiem przesądzającym o tym są doświadczenia nabyte w jego trakcie. Ciężkie życie pozostawia ślad na naszych twarzach i sprawia, że szybciej umieramy.

Wyniki badań opublikowano w „British Medical Journal”.