Jestem autentyczny, cz. II: jak rozpoznać oryginalną apaszkę Hermès
1 Apaszki Hermès należą do jednych z najczęściej podrabianych produktów. Dlatego kupując towary tych marek warto wiedzieć, na jakie elementy zwracać uwagę by nie dać się oszukać i kupić produkt oryginalny.
Shutterstock
2 Do wykonania chust Hermès wykorzystywany jest jedwab najlepszej jakości, którego produkcja odbywa się w Brazylii. Firma Hermès posiada ponad 7500 palet kolorystycznych. Farby są pochodzenia indyjskiego – to one dają tak pięknie nasycone barwy jedwabiom. Technika powstawania chust jest bardzo długa i mozolna. Do wykonania jednej chusty potrzeba ok. 800 – 1200 godzin pracy. Każda chusta powstaje dzięki najlepszej, niezastąpionej maszynie: dłoniom ludzkim. Każdy kolor ma swoją matrycę. Odpowiednio wykwalifikowany rzemieślnik układa matrycę na jedwabiu i nanosi zdecydowanym ruchem równomiernie farbę. Matryca ma maleńkie dziurki, przez które w miejscach, w których dany kolor ma się pojawić, przechodzi farba, wnikając w strukturę tkaniny. Dlaczego więc nazwałam to żmudną pracą? Otóż każdy kolor ma swoją matrycę, a wzór czasami ma bardzo dużo kolorów. Niektóre wzory dodatkowo są „dopieszczane” pędzlem, nie zawsze bowiem matryca może dać „rozmyty” efekt. To wszystko o czym piszę, tzn. o matrycach i o farbach daje do myślenia - w jaki sposób powstają podróbki? W większości przypadków jest to zwykły nadruk, wykonany maszynowo. Bardzo często podróbki mają przesunięcia wzoru, co oznacza, że kolory nie zostały położone tuż obok siebie, a zamiast tego jest przerwa między nimi.
Media
3 Każda chusta ma swoja nazwę. Są chusty o tematyce florystycznej, mitologicznej, geograficznej, historycznej, marynistycznej itp. Oprócz klasycznego rozmiaru, czyli 90 x 90 cm są jeszcze chusty o wymiarach: 45x45, 70 x 70 i 140 x 140. Logo marki pochodzi z obrazu malarza Alfred de Dreux.
Media