Pewna firma wpadła na innowacyjny pomysł takich produkcji i zrealizowała go. To zupełnie odmieni pojęcia takie, jak mała czarna czy poranny zastrzyk z kofeiny.

JAK W "ZACZAROWANYM OŁÓWKU"

Pewnego dnia, siedząc nad filiżanką kawy, Jason Chen, generalny menedżer tajwańskiej firmy Singtex Industrial Company doznał olśnienia. Co by było, gdyby wyprodukować ubrania z niezużytych ziaren kawy, które trafiają na wysypiska? Obecnie firma Singtex przejmuje te „odpadki” od największych sieci kawiarnianych i zmienia je w odzież. I to sportową.

Materiał, wytwarzany podobnie jak tkanina z bambusa, jest lekki, miękki, elastyczny. Pozwala skórze oddychać i może być wykorzystywany w produkcji nieprzemakalnych okryć dzięki impregnowaniu pozyskiwanym z kokosa węglem aktywnym. Otrzymany w efekcie materiał jest odporny na promieniowanie UV, zatrzymuje wodę, eliminuje zapach potu i nadaje się na różne i zmienne warunki atmosferyczne. Nic dziwnego zatem, że Singtex produkuje z niego odzież sportową, zalecana do niektórych sportów ekstremalnych, w tym wspinaczki a także do biegania, spacerów i jogi.

Surowiec jest niezwykle wydajny. Z jednej filiżanki kawy można wyprodukować aż kilka koszulek!

Obiecująca w konfekcji jest również pokrzywa, która nigdy nie stała się popularnym surowcem pomimo faktu, że historia jej stosowania w tekstyliach sięga kilkuset lat. Pochodząca z niej nitka wyczeskowa posłużyła firmie Camira Fabrics z Yorkshire do stworzenia linii Stingplus. Tym obija się na przykład siedzenia w samochodach i autobusach. Z pokrzywy można wyprodukować także cienki, delikatny materiał, podobny do lnu. Wśród jego właściwości znajduje się odprowadzanie wilgoci, działania antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Proces produkcji tkanin z pokrzywy jest bardziej przyjazny środowisku niż wytwarzanie bawełny, które wymaga ogromnych ilości wody i pestycydów.

________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Tak skończyło się bicie rekordu w bikini
>>> Ubierz się jak prawdziwa gwiazda
>>> Zobacz Polaka, którego pożądają kobiety