Kiedy 10 lat temu w jednym z odcinków "Przyjaciół" Joey (Matt LeBlanc) pojawił się z męską torebką na przesłuchaniu, nie dostał roli. Podobno właśnie z powodu torebki, która była męska, ale jednak wyglądała jak torebka – a te są tylko damskie. Czy od tego czasu coś się zmieniło?

Reklama

TINKY WINKY BYŁ TRENDSETTEREM?

Jaki wybór ma mężczyzna, gdy nie chce wypychać sobie kieszeni milionem drobiazgów? Może to być maleńka saszetka (teraz kobiety noszą torebki tego typu na wieczorne wyjścia), teczka – która dla wielu panów jest zbyt formalna i sztywna, plecak – który z kolei wydaje się być odpowiedni tylko dla studentów. A przecież zwróćmy uwagę, że oprócz szminki i pudru, jego torba miałaby podobny skład do torebki damskiej.

Prawdopodobna zawartość męskiej hipotetycznej torebki to:

Klucze domowe

Klucze od auta

Portfel

Telefon prywatny i służbowy

mp3 lub iPod

Palmbook

Wizytownik

Chusteczki higieniczne

Gumy

Papierosy, zapalniczka

Woda kolońska

Czasem też piersiówka

Całkiem niezły zestaw, żeby pomieścić to wszystko w wizytowe spodnie albo jeansy. Panowie mają już tego dość i skoro my możemy walczyć o prawo do swobodnego zaliczania na jedną noc facetów, to oni chcą walczyć o swoje prawo do noszenia torebek. I nie chcą być nazywani przez to zniewieściałymi. Na te potrzeby już dawno zareagowali projektanci. Kilka lat temu model męskiej torby próbowali wylansować Marc Jacobs i Jean Paul Gaultier i choć zostało to odnotowane, to jakoś się nie przyjęło na ulicach.

czytaj dalej...CO PROPONUJĄ SKLEPY?

Alternatywy dla plecaków i teczek panowie szukają w torbach od laptopów, które nie mogą dopiąć się z przeładowania, w plecakach kurierskich na jedno ramię, w torbach weekendowych (które już podchwyciły i panie). Mimo, iż faceci starają się jakoś sobie radzić, nie znaczy to jednak, że znaleźli jedno idealne wyjście z tego problemu. Gdzie podziewa się torba, która jest połączeniem dobrego stylu i funkcjonalności, klasy i odrobiny maczyzmu, biznesowej prostoty i nowoczesnego głosu ulicy?

MUSI BYĆ PROSTO I PRAKTYCZNIE

Jeśli chodzi o modę, panowie podchodzą do niej po męsku. Choćby ślad "dziewczyńskości" dyskwalifikuje torbę w ich mniemaniu. Wciąż jeszcze nie trafia im do przekonania fakt, że co innego powinno się nosić do stroju formalnego a co innego do spaceru po mieście. Choć to kobiety zmieniają torebki 10 razy w tygodniu, nie oznacza to, że jest to kobiece. To jest, panowie, po prostu praktyczne.

Tak jak praktyczni okazują się czasem panowie, gdy wybór torby jest podyktowany ilością jej kieszeni, schowków i suwaków – bo na to podobno zwracają uwagę mężczyźni przy zakupie.

Tom Chapman z Matches, brytyjskiej marki akcesoriów galanteryjnych podkreśla, że panowie opierają się w tej kwestii trendom i szukają czegoś ponadczasowego, funkcjonalnego i o dobrej jakości. Zależy im na tym, żeby torba miała na sobie ślad kunsztu prawdziwego rzemiosła. Najlepiej sprzedaje się Lanvin, YSL i Marc Marmel.

"Panowie są gotowi zapłacić dużo za torbę, jeśli wiedzą, że spełni ona swoją rolę we właściwy sposób" – mówi Chapman.

TREND POWOLI SIĘ PRZEBIJA

W ostatnich latach, choć mało się o tym mówi, sprzedaż toreb znacznie wzrosła. Specjaliści od spraw rynku mówią, że wymógł to nowy styl życia. Mamy teraz kilka prac na raz albo wiele spotkań w ciągu dnia na mieście. Do domu wracamy wieczorem, dlatego w ciągu dnia musimy mieć przy sobie najważniejsze dla nas przedmioty. Blisko, pod ręką. Dotyczy to zarówno pań, jak i panów – stąd w trendach wciąż pojawiają się tak modne ostatnio przepastne torbiszcza, które jako pierwsze zaczęły lansować w życiu prywatnym modelki, noszące butelki wody mineralnej, terminarze czy ciuchy do przebrania się pomiędzy castingami.

czytaj dalej...Tak jak plecaki reprezentowały lata 80-te, a kwadratowe płócienne torby dj-skie na płyty były tożsame z latami 90-tymi, tak teraz nosi się wygodne i pakowne torby weekendowe. W ręku, nie na ramieniu.

Projektant Henry Holland podkreśla, że pomiędzy torebką męską a torebką damską jest widoczna różnica – właśnie w długości rączek, rodzaju aplikacji, kolorze, materiale z którego została zrobiona i wyglądzie. Męska torebka nie może być dowcipna ani kiczowata – musi być absolutnie na serio.

W zmieniającym się świecie męska miłość do męskiej torby nie jest niczym ośmieszającym i nie musi być wyznawana skrycie w zaciszu pokoju. Tak długo, jak tylko owa torebka w żaden sposób nie przypomina swym wyglądem damskiej…

To akurat nie zmieniło się od czasu serialu "Przyjaciele", nie zmieniło się to w rzeczywistości od ponad 100 lat.

Zobacz zdjęcia z pokazu Bottega Veneta wiosna-lato 2009

Zobacz zdjęcia z pokazu Gucci wiosna-lato 2009

_______________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Kto pociągnie za kokardkę?
>>> Torba nie tylko dla Doktor Quinn
>>> Z twarzą Marilyn Monroe