Prezentację zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
- To wydarzenie to promocja Polski innowacyjnej i kreatywnej, polskiego designu, awangardowych tkanin, wyprodukowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i rozwiązań przyjaznych dla środowiska - powiedziała dyrektor Instytutu Adrianna Siennicka.
Podczas prezentacji zrównoważonej mody podkreślano, że polskie firmy w ostatnich latach dokonały ogromnych postępów, proponując innowacyjne rozwiązania. Zwrócono uwagę na troskę innowacyjnych firm działających w sektorze mody o transparentność łańcucha dostaw i stosowanie ekokryteriów, a także na kluczową kwestię wykorzystania odpadów tekstylnych do produkcji materiałów.
W ten sposób powstają na przykład podeszwy ze zmielonego obuwia.
Uczestnicy spotkania mówili o wielkim potencjale, jaki stanowią materiały alternatywne. Ale z drugiej strony, jak zauważono, pojawiają się także wątpliwości i kwestie wymagające rozwiązania. W tym kontekście odnotowano, że niektóre materiały biodegradowalne nie podlegają temu procesowi w całości.
Zaproszony na spotkanie w Rzymie Robert Gajewski z Łódzkiego Instytutu Technologicznego powiedział PAP, że powstał tam materiał tekstylny, który odstrasza kleszcze.
W Instytucie nad Tybrem pokazano kolorowe torebki z materiałów uzyskanych z kukurydzy i winogron, buty z odpadów z ananasa, skórek jabłek, kaktusa oraz resztek pochodzących z produkcji wina.
Polską prezentację i pokaz mody obserwowała delegacja grupy przedsiębiorczyń z włoskiej Konfederacji Handlu.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/