Na czym polega zabieg trwałego farbowania gałki ocznej?

Aby białko w oku zabarwiło się, tatuażysta wstrzykuje dany kolor w białko oczne za pomocą cienkiej igły. Im intensywniejszy kolor, tym większa dawka barwnika. Zrobienie tatuażu jednego oka wymaga ok. 40 zastrzyków z tuszu. Farba rozpływa się wokół tęczówki i zbiera się na krawędziach gałki ocznej.

Reklama

Jakie mogą być skutki zabiegu?

Uczucie posiadania w sobie obcego ciała jest całkiem normalne. Może jednak dojść do krwotoków, infekcji, alergii. Nie wykluczone, że powstaną także blizny. Jeśli infekcja przedostanie się do wnętrza oka pacjentowi grozi ślepota lub utrata oka. Konsekwencją zabiegu mogą być też niestety paraliż lub nawet zgon.

Jak długo utrzymuje się kolor?

Jeśli farba została wstrzyknięta w spojówkę, efekt słabnie z upływem czasu. Jeśli wytatuowana zostanie rogówka, kolor utrzymuje się znacznie dłużej.

Zabieg tatuowania gałki ocznej nie został dobrze przyjęty w Europie. Okulistka dr Regina Reichart z Berlina swoją krytykę wyraziła bardzo stanowczo: "Kategorycznie odrzucam ten trend. Koszty powstałe w wyniku komplikacji po zabiegu oraz ew. niezdolności do pracy nie powinny być ponoszone przez resztę społeczeństwa.“

Reklama

Zabieg trwałego farbowania gałki ocznej oficjalnie nie jest jeszcze dostępny w naszym kraju, więc trudno szacować koszty jego wykonania. Z pewnością byłyby bardzo wysokie.

Wskazówka: Jeśli już uprzesz się, by mieć kolorowe oczy, zdecyduj się lepiej na szkła kontaktowe zmieniające barwę tęczówki. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach (np. panterka). Możesz także pokusić się o symbol dolara w oku.

Soczewki są tańsze i dużo bezpieczniejsze od tatuażu. Poza tym jeśli Ci się znudzą, możesz w każdej chwili zamienić je na inny model...

Ceny szkieł kontaktowych zależą od parametrów (mogą być korygujące lub wyłącznie ozdobne), okresu użytkowania i wzoru lub koloru. Wahają się od 49 zł do ok. 400 zł.