Inne

Kobiety z dużymi piersiami nie zawsze uważają się za szczęściary. Trudno im dobrać odpowiednie ubranie, bo często wcale nie chcą pokazywać całemu światu, jak hojnie obdarzyła je natura. Sytuacje, w których do pomieszczenia najpierw wchodzi biust, a następnie jego właścicielka, może i sprawdzają się w serialach z Pamelą Anderson, w rzeczywistości jednak potrafią być bardzo krępujące.

Reklama

Właścicielki pokaźnych piersi często się garbią, a to ma katastrofalne skutki dla kręgosłupa. Nie dość, że musi utrzymywać ciężką klatkę piersiową, to jeszcze znosi nieprawidłową pozycję ciała. W efekcie "dźwigającą" potwornie bolą plecy. Co więc robić?

Brytyjscy lekarze zaapelowali do kobiet, by zbyt szybko nie decydowały się na operację zmniejszania piersi. Dlaczego? Bo w większości przypadków jest to po prostu zbyteczne.

Wszelkim dolegliwościom da się zapobiec, a żeby się ich pozbyć wcale nie trzeba iść pod nóż. Wystarczy zafundować sobie odpowiednią bieliznę. Dobrany stanik ułoży piersi w odpowiedniej pozycji i odciąży kręgosłup. Myślisz, że te rady nie są dla Ciebie, bo doskonale wiesz, jaki nosisz rozmiar? Możesz się grubo mylić. Ponad 90 procent Polek nosi źle dobrany stanik. Ty możesz być jedną z nich.



Jak dobrać stanik?

Podstawą idealnego biustonosza jest odpowiedni rozmiar. Miseczka musi obejmować całą pierś od boku do mostka, a karczek, czyli dolna część biustonosza, powinien gładko przylegać do klatki piersiowej. W przypadku biustonosza z fiszbiną - jej koniec musi wskazywać środek pachy, a między krawędzią fiszbiny a piersią musi być centymetr wolnej przestrzeni. Jak taki dobrać?

Reklama

• krok pierwszy: zmierz centymetrem obwód pod biustem na granicy piersi;

• krok drugi: zmierz obwód w biuście, na wysokości sutków; starając się przy tym nie spłaszczać piersi;

• krok trzeci: odejmij pierwszy wynik od drugiego. Ich różnica daje nam rozmiar miseczki od A do G :

A - 12 cm
B - 14 cm
C -16 cm
D - 18 cm
E - 20 cm
F - 22 cm
G - 24 cm





Traktuj to jako wskazówkę i zanim kupisz stanik, obowiązkowo go przymierz, kierując się zasadami:

• nowy biustonosz zapnij na pierwszą lub drugą haftkę,

• tył stanika ściągnij w dół, by jego zapięcie znajdowało się poniżej linii łopatek,

• z przodu pomiędzy granicą piersi a dolną krawędzią miseczki zostaw odstęp na szerokość palca,

• zbierz piersi razem od strony pach i umieść w miseczkach,

• podciągnij i wyreguluj ramiączka

I na koniec pamiętaj o jeszcze jednej ważnej zasadzie, że idealnie dopasowany stanik powinien leżeć na Tobie jak ulał, tak abyś Ty mogła się w nim czuć w pełni komfortowo. Dlatego warto w niego zainwestować i zdecydować się na model renomowanej firmy, bo taki z pewnością posłuży Ci na długi czas.

Typowe błędy

Za dużo w obwodzie

Jeśli masz wrażenie, że biustonosz unosi się z tyłu na wysokość łopatek, to znak, że jest za duży w obwodzie. Aby tego uniknąć, kupuj staniki o mniejszym obwodzie, ale z miseczką większą o jeden rozmiar. Jak przekonać się, że obwód jest prawidłowy? Po zapięciu powinnaś czuć lekko na sobie biustonosz. Pamiętaj, by pod biustem mierzyć się dość ciasno.

Za mała miseczka

Jeśli czujesz, że piersi "wydostają się" z miseczki górą i bokami, deformując linię biustu, to znak, że biustonosz ma za małe miseczki. W prawidłowo dobranym staniku sutek powinien idealnie dotykać środka wewnętrznej części miseczki. Kiedy mierzysz obwód biustu - zrób to dość luźno - odwrotnie niż podczas mierzenia pod biustem.

Za duża miseczka

Jeśli stanik widocznie odstaje od piersi u góry, to znaczy, że ma za duże miseczki. Dzieje się tak wówczas, kiedy środek biustu nie styka się z środkiem wewnętrznej części miseczki biustonosza. Kupuj biustonosz z miską o jeden rozmiar mniejszy.

Źle ustawione ramiączka

Jeśli ramiączka biustonosza albo opadają, albo wrzynają się w ramiona to znak, że są niewyregulowane. Często zapominamy, że regulacja ramiączek jest po to, żeby z niej korzystać i chodzimy z takim ustawieniem, z jakim kupiłyśmy stanik. Dlatego ustaw je sama tak, abyś czuła się komfortowo.