Bez dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych ryzykujemy, że nawet po krótkim pobycie na słońcu oczy zaczną nas boleć, piec, łzawić. Możemy nawet dostać zaćmy. Obraz w oku będzie zamazany i coraz mniej przejrzysty, również kolory będą przez nas coraz mniej rozpoznawalne. Czeka nas potem wizyta u lekarza, a w najlepszym wypadku - domowe okłady z herbaty lub rumianku. Żeby tych wszystkich przykrości uniknąć, powinniśmy chronić oczy okularami i to koniecznie z filtrem UV.

Reklama

Jaki kolor wybrać?

Pamiętajmy, że szkła okularów nie powinny być za ciemne. Najlepszy dla oka jest kolor zielony. Równie dobre są szary i brązowy. Według fachowców najlepsze okulary mają tzw. barwienie na poziomie około 75 proc.

Podwójna ochrona?

Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą jednocześnie zakładać okulary przeciwsłoneczne z filtrami. Innym wyjściem są przeciwsłoneczne okulary korekcyjne, których szkła mają działanie przeciwsłoneczne (ze szkłami barwionymi lub fotochromowymi, ze zmieniającą się zależnie od natężenia światła słonecznego barwą).

Reklama

Koniecznie duże

W tym sezonie modne są duże oprawki, zasłaniające niemal pół twarzy. Najczęściej oprawki są ciemne, jednokolorowe, ale popularne są również modele z ozdobnymi rączkami, wykonanymi z metalu, np. ozdobione motylkiem.

Zobacz, jakie okulary przeciwsłoneczne noszą gwiazdy:

Scarlett Johansson, Madonna, Mariah Carey

Reklama

Jodie Foster, Paris Hilton, Carla Bruni

Okulary przeciwsłoneczne na wybiegach mody:

Galeria okularów:

1. Okulary przeciwsłoneczne, Cropp, 29 zł
2. Okulary przeciwsłoneczne, Cropp, 29 zł
3. Okulary przeciwsłoneczne, Orsay, 22 zł
4. Okulary przeciwsłoneczne, Esprit, wzór
5. Okulary przeciwsłoneczne, H&M, 29 zł