Kaopan to kombinacja dwóch japońskich słów. Pierwsze, "kao". oznacza twarz. Drugie, "pantsu", to inaczej figi stanowiące część damskiej garderoby.

Chociaż wydaje się to dziwne, wiele młodych Japonek spaceruje po ulicach i pozuje do zdjęć z majtkami (damskimi figami) na twarzy. To nowy japoński fetysz, któremu nawet poświęcono książkę.

- Majtek na twarzy bym nie nosiła, ale Japonia to dziwny kraj - twierdzi Ola, która śledzi na bieżąco modowe nowinki, między innymi na polskich i zagranicznych blogach.

W książce poświęconej kaopan, można poznać szczegóły dotyczące nowej mody. Jest to zbiór obrazków, na którym młode dziewczyny w szkolnych mundurkach wykonują codzienne czynności z założonymi na twarzy majtkami. Książka kosztuje 20 dolarów i można ją kupić na japońskim Amazonie.

Media, które komentują to zjawisko, twierdzą, iż jego początków należy szukać w mandze "Hentai Kamen", w której mistrz sztuk walki przemienia się w bohatera zakładając na siebie bieliznę. Hentai, stróż sprawiedliwości, ma wyłącznie zakryte genitalia, poza tym jest praktycznie goły, nie licząc twarzy zakrytej majtkami. Komiks zaczął być popularny na przełomie 1992 i 1993 roku. Pojawiał się w "Shukan Shonen Janpu, który ukazuje się w Japonii od 1968 roku. Ma również trafić na ekrany.

Oprócz noszenia majtek na twarzy w Japonii od niedawna popularne stało się umieszczanie reklam na ciele, na przykład na odsłoniętych nogach. Według dostępnych danych ponad 300 tysięcy młodych Japonek jest już zaangażowanych w nową technikę marketingową. Polega ona na umieszczaniu naklejek na ciele w takim miejscu, aby były widoczne i noszeniu ich przez osiem godzin dziennie.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!