Kaopan to kombinacja dwóch japońskich słów. Pierwsze, "kao". oznacza twarz. Drugie, "pantsu", to inaczej figi stanowiące część damskiej garderoby.

Reklama

Chociaż wydaje się to dziwne, wiele młodych Japonek spaceruje po ulicach i pozuje do zdjęć z majtkami (damskimi figami) na twarzy. To nowy japoński fetysz, któremu nawet poświęcono książkę.

- Majtek na twarzy bym nie nosiła, ale Japonia to dziwny kraj - twierdzi Ola, która śledzi na bieżąco modowe nowinki, między innymi na polskich i zagranicznych blogach.

W książce poświęconej kaopan, można poznać szczegóły dotyczące nowej mody. Jest to zbiór obrazków, na którym młode dziewczyny w szkolnych mundurkach wykonują codzienne czynności z założonymi na twarzy majtkami. Książka kosztuje 20 dolarów i można ją kupić na japońskim Amazonie.

Media, które komentują to zjawisko, twierdzą, iż jego początków należy szukać w mandze "Hentai Kamen", w której mistrz sztuk walki przemienia się w bohatera zakładając na siebie bieliznę. Hentai, stróż sprawiedliwości, ma wyłącznie zakryte genitalia, poza tym jest praktycznie goły, nie licząc twarzy zakrytej majtkami. Komiks zaczął być popularny na przełomie 1992 i 1993 roku. Pojawiał się w "Shukan Shonen Janpu, który ukazuje się w Japonii od 1968 roku. Ma również trafić na ekrany.

Reklama

Oprócz noszenia majtek na twarzy w Japonii od niedawna popularne stało się umieszczanie reklam na ciele, na przykład na odsłoniętych nogach. Według dostępnych danych ponad 300 tysięcy młodych Japonek jest już zaangażowanych w nową technikę marketingową. Polega ona na umieszczaniu naklejek na ciele w takim miejscu, aby były widoczne i noszeniu ich przez osiem godzin dziennie.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!