Paryski dom aukcyjny Artcurial sprzedał w poniedziałek ok. 300 projektów vintage Paco Rabanne z kolekcji dwóch argentyńskich reżyserów operowych. Na kreacjach, które można było nabyć za "przystępne" ceny, skorzystały między innymi archiwa Rabanne.

Reklama

Jorge Zulueta i Jacobo Romano, założyciele argentyńskiej "Grupo Accion Instrumental", przez 40 lat w swych operach korzystali tylko i wyłącznie z kreacji haute couture Paco Rabanne. "Suknie i dodatki Rabanne stały się dzięki temu wyrażającymi emocje kostiumami scenicznymi" - powiedziała PAP Life Penelope Blanckaert, która objęła sprzedaż ekspertyzą.

"Rzadko zdarzają się takie aukcje. Jorge i Jacobo są panami w podeszłym wieku. Zależało im na sprzedaży, bo po przeprowadzce nie mieli gdzie tych pięknych modeli trzymać" - dodała Blanckaert.

Podczas poniedziałkowej aukcji najwyższą cenę 8 tys. euro osiągnęła krótka sukienka bez ramion z 1980 roku, z górą z metalowej siatki i dołem z kolorowych łabędzich piór. Zaciętą walkę pomiędzy klientami na aukcyjnej sali i przy telefonach komisarzy spowodowała też wystawiona z numerem 74. wieczorowa niebieska suknia zamontowana na jedwabnym gorsecie. Sprzedano ją za sumę 5 tys. euro, czyli trzykrotnie więcej niż szacowano.

Reklama

Niespodzianką dla komisarz aukcji Isabelle Boudot de la Motte były też wysokie ceny, jakie osiągnęły mniej spektakularne modele homewearowe, jak stylizowane na kimona podomki, które licytowano nawet za 3 tys. euro.

Okazyjnie można było nabyć spektakularną unikatową biżuterię, wymyślne nakrycia głowy i maski, jak zlicytowany za 200 euro hełm inspirowany Statuą Wolności. Ponadto na sprzedaż wystawiono buty za przystępne ceny rozpoczynające się nawet od 30 euro, torebki i gorsety.

Wśród kupców, prócz szukających dobrych cen miłośniczek mody, znaleźli się także przedstawiciele domu mody Paco Rabanne.

Reklama

"Zależy nam na odzyskaniu do archiwów tych modeli, których dawno nie mieliśmy w rękach, żeby zrekonstruować DNA marki" - powiedział PAP Life Julien Bessaud, dyrektor komunikacji domu mody. "Nabycie takich emblematycznych kreacji Rabanne jest dla nas także możliwością przestudiowania materiałów, technik krawieckich, wreszcie historii naszego stylu" - dodał Bessaud, podkreślając, że poniedziałkowa aukcja była pod tym względem wyjątkowa.

Z Paryża Ewa Wohn