Kolekcja ubrań i biżuterii, opowiadająca prawie pięć dekad kariery gwiazdy Hollywood i historię jej siedmiu małżeństw, została udostępniona przed nowojorski dom aukcyjny Christie's. Wśród wystawionych eksponatów nie zabrakło takich prywatnych przedmiotów gwiazdy, jak naszyjnika z diamentami i rubinami od Cartiera oraz kolczyków Bulgari. Wszystkie te eksponaty wkrótce trafią na aukcję.

Reklama

- Poprzez tę kolekcją można zobaczyć, że wszyscy jej mężczyźni byli naprawdę bardzo w niej zakochani - skomentowała Orianne Collins, projektantka biżuterii i wielbicielka Taylor, która otworzyła w czwartek wystawę dla mediów. Pamiątki po słynnej aktorce zostaną udostępnione dla zwiedzających w sobotę.

Na wystawę trafił także plakat z autografem podarowany Taylor w 1987 roku przez Michaela Jacksona, jednego z jej najbliższych przyjaciół. Widnieje na nim napis "Dla mojej prawdziwej miłości, Elizabeth. Zawsze będę Cię kochał". Jednym z najcenniejszych elementów zbioru jest jednak pierścionek z 33-karatowym diamentem, podarowany gwieździe przez Richarda Burtona w 1968 roku. Jego wartość szacuje się na około 3 miliony dolarów.

- Ona zawsze wychodziła z założenia, że biżuterią powinno się dzielić i powinni ją móc podziwiać wszyscy - oznajmił Thomas W. Burstein z domu aukcyjnego Christie's, dodając, że ikona kina pozwalała przymierzać swój pierścionek przyjaciółkom.

Kolejny z najdroższych przedmiotów w kolekcji stanowi pochodząca z XVI wieku perła, osadzona w centrum diamentowo-rubinowego naszyjnika, zaprojektowanego przez samego Cartiera we współpracy z Taylor. "To taki rzadki okaz, porównałbym go z diamentem Hope" - dodał Burstein. Wartość tego klejnotu to około 2,5 miliona dolarów.

Reklama

Wystawa zorganizowana przez Christie's ukazuje także ewoluujący styl Elizabeth Taylor. Można tam zobaczyć zarówno szykowne kreacje z hollywoodzkich gal po wyszywane koralikami marynarki od Versace. Na drugim piętrze domu aukcyjnego znalazła się kolekcja akcesoriów gwiazdy, w tym kilkadziesiąt modeli torebek od Hermesa i Chanel, po satynowe szpilki marki Louboutin.

Jak wyjaśnia kurator wystawy, Meredith Etherington-Smith, zgromadzona przez Christie's kolekcja ukazuje "burzliwe i bajeczne życie gwiazdy oraz jej barwną osobowość i prawdziwy czar". Wystawę można oglądać w Nowym Jorku do 12 grudnia. Pamiątki po słynnej aktorce trafią na aukcję tradycyjną oraz za pośrednictwem internetu w dniach 13-17 grudnia. Wszystkie dochody z ich sprzedaży wesprą założoną przez gwiazdę fundację charytatywną Elizabeth Taylor AIDS Foundation.

Elizabeth Taylor, znana z takich produkcji, jak "Kleopatra" i "Kotka na gorącym, blaszanym dachu", zmarła 23 marca w wieku 79 lat.