Wręczenie nagrody Artistry of Fashion, którą przyznaje amerykański Fashion Institute of Technology (FIT) jest dla modowego kalendarza datą istotną, ponieważ wyznacza początek jesiennej edycji nowojorskiego tygodnia mody.

Reklama

Już dziś wiadomo, że Oscar de la Renta otrzyma wyróżnienie 12 września 2012 roku. Dołączy je do pokaźnej kolekcji modowych wyróżnień. W 1990 roku otrzymał nagrodę za całokształt od Council of Fashion Designers of America (CFDA), a w 1973 roku trafił na zaszczytną listę International Best Dressed List Hall of Fame.

"Zawsze jestem niezmiernie zaskoczony nagrodami, ale jednocześnie bardzo dumny i zaszczycony" - powiedział projektant.

Oscar de la Renta, a właściwie Oscar Aristdes Renta Fialo, przyszedł na świat w Santo Domingo w 1932 roku. Dzieciństwo spędzone na tropikalnej wyspie miało duży wpływ na jego późniejszą twórczość. "Moją wielką siłą jest to, że wiem, kim jestem i skąd pochodzę. Z mojej wyspy" - mawiał. Opuścił ją w wieku 18 lat, by w madryckiej akademii Akademii San Fernando rozpocząć studia malarskie. Krawiectwa haute couture uczył się w atelier Balenciagi. Również Hiszpania wywarła swój wpływ na późniejsze kreacje de la Renty. Widać w nich odwołania do hiszpańskiej muzyki, corridy i flamenco.

Valerie Steele, dyrektor kapituły przyznającej nagrodę, uzasadniła, że de la Renta był jednym z tych twórców, za sprawą których amerykańscy projektanci zaistnieli na modowej mapie świata. "Był pierwszym Amerykaninem, którego poproszono o projektowanie dla francuskiego domu mody".

W 1963 roku Oscar de la Renta nie mógł się zdecydować, jak rozwijać swoją karierę. Dostał propozycję tworzenia kolekcji dla Elizabeth Arden oraz kolekcji ready-to-wear dla Christiana Diora. Poradził się redaktor naczelnej "Vogue'a" Diany Vreeland, a ta poleciła mu pracę u Arden, która nie jest projektantką i będzie go promować. "Gdybyś poszedł do Diora już zawsze byłbyś utożsamiany tylko z Diorem". De la Renta jej posłuchał i już po kilku latach otworzył własny dom mody.

W zeszłym roku nagroda trafiła do Valentino Garavaniego. Wśród laureatów z lat ubiegłych są: Karl Lagerfeld, Dries Van Noten, Isabel Toledo, Alber Elbaz i Ralph Rucci.