Im więcej kopiują, tym większy sukces osiągnąłeś – tak mówią projektanci. Ilość naśladowców miałaby zatem być miarą osiągniętej pozycji. Co jednak zrobić, gdy inspiracja zamienia się w dosłowne zżynanie i zbijanie kokosów na czyimś pomyśle?

Reklama

Kate Moss – ofiara taniej marki?

Tym razem ofiarą bezczelnych kopistów padła Kate Moss i jej futurystyczna sukienka zaprojektowana przez markę Balmain na ten sezon letni, w której pojawiła się w kwietniu na bankiecie, zdobywając zarówno zachwyty za świetny gust, jak i kpiące uwagi o nietrafionym outficie. Wiadomo jednak, że cokolwiek Kate założy, od razu chodzi w tym cała ulica, i w tym wypadku trzeba wziąć te słowa na serio. Tyle szumu narobiła srebrna, krótka cekinowa sukienka, z poszerzanymi ramionami, w czarne pasy. Jej tańszą wersję rzuciła wczoraj do sklepu na wyprzedaży słynna Asda, oferująca odzież tanią i niemal jednorazowego użytku.

Kolejki jak po cukier

Kobiety w całym kraju ustawiły się w długich kolejkach i brały ten model bez przymierzania. W ciągu 2 godzin sukienka zniknęła ze sklepów w Liverpoolu i Watford – a na sklep rzucono więcej niż kilka sztuk. Zamiast tysięcy funtów, zadowolone klientki wyniosły zdobycz za 16 funtów!

Rzecznik prasowa Asdy powiedziała wczoraj prasie, że wiele kobiet chce wyglądać jak Kate Moss, więc zadaniem popularnej marki jest im to dać. "Dla tych pań, które nie mogły być tego dnia w sklepie, dziś rusza sprzedaż sukienki drogą internetową na stronie Asdy" – dodała pocieszająco. Prawdopodobnie, serwery zawyją z rozpaczy jak w Polsce podczas kupowania biletów na koncert Madonny.

Tanie kupowanie – sposób na modę kryzysową

Kupowanie tańszych odpowiedników drogich strojów jest według Fiony Lambert, dyrektorki znanej brytyjskiej marki spod szyldu Asdy - George, sposobem na poradzenie sobie z kryzysem. W końcu nikt nie przestał kupować, nasza chęć do posiadania modnych ubrań się nie zmniejszyła, tylko portfel już nie ten. Tanie marki wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom klienta. A poza tym, jak dodał, "w czasach recesji ludzie spoglądają wstecz, ku latom 80-tym, gdy moda była zabawą i kreatywność sięgała szczytów". Podkreślone, sztywne i kwadratowe ramiona są w końcu hitem tego sezonu. Teraz już nikt złośliwie nie krytykuje Kate Moss, że wygląda jak uciekinierka ze Star Treka, jak mówiono kilka miesięcy temu. Ale, punkt widzenia zmienia się w zależności od punktu siedzenia...