Skórzana ramoneska to awangardowy dodatek. Coraz częściej łączona jest na zasadzie kontrastu z lekkimi, romantycznymi sukienkami. Jest także niezastąpiona w stylizacjach punkowych i rockowych.
Absolutnym hitem jest połączenie ramoneski z zestawem tiulowych falban oraz butami na wysokich koturnach - tak widzi to na przykład projektant Charles Anastase.

Reklama

Ramoneska, choć kojarzy się z muzyką heavymetalowa i czernią, doskonale czuje się w innych barwach. U Gucciego występuje w turkusie, a w czerwieni w kolekcji Dsquared. Topshop proponuje z kolei szarości.

Nadal modne są fasony klasyczne: prosta kurtka do bioder (w ostatnich sezonach ze ściągaczem) oraz kurtki żakietowe i te a la trencz.

SKÓRA CZY EKOSKÓRA?

Kupując skórę, warto kierować się nie tylko obecnymi trendami, ale także mieć pewną ekologiczną świadomość. Oczywiście zabijanie zwierząt tylko dla ich skóry jest nieetyczne. Jednak kurtki, które można kupić w zwykłych sklepach - a nie u projektantów, którzy bestialsko mordują norki czy króliki tylko dla ich skór - szyte są ze skór, które zdjęto ze zwierząt przeznaczonych na mięso. Te krowy i tak giną. Czy rzeczywiście tak cenny surowiec powinien iść na śmietnik? Może lepiej śmierć zwierzęcia wykorzystać w stu procentach.

Wybór kurtki ze skóry ekologicznej - choć w pierwszej chwili uznawany za bardziej etyczny - wiąże się ze sporym zanieczyszczeniem środowiska. Wytwarzanie skór ekologicznych emituje do atmosfery mnóstwo trucizny. Dodatkowo odzież z tego tworzywa jest znacznie mniej trwała, zatem wyrzucamy ją zdecydowanie częściej. A ona rozkłada się bardzo, bardzo długo. Dlatego taki zakup należy przemyśleć - jeżeli leży ci na sercu dobro naszej planety. Jeśli decydujesz się na skórzaną kurtkę, wybierz taką, która posłuży ci dłużej niż jeden sezon. "Żywotność" skórzanej odzieży to nawet kilkadziesiąt lat. Wielu uważa, że jedyną alternatywą dla skóry naturalnej jest bawełna.