"Nie budzimy się za mniej niż 10 000 dolarów dziennie" – te słynne słowa w rozmowie z „Vogue” wypowiedziała niegdyś supermodelka Linda Ewangelista. Był 1990 rok, a w owym czasie najpopularniejsze modelki świata inkasowały właśnie 6-10 tysięcy dziennej gaży.

Nie wszystkie lata były równie sute a kryzys nie oszczędził modowej branży. Jednak najbardziej rozchwytywane piękności nie narzekają na brak ofert czy niskie wynagrodzenie. Ile zarabiają piękności znane z kolorowych pism i wielkich kampanii reklamowych? Ranking może być zaskakujący. Królujące panie do młódek już nie należą, jedne nie stronią od macierzyństwa, inne - od skandali. Oto topowa dziesiątka wyłoniona przez magazyn „Forbes” za okres czerwiec 2009 - czerwiec 2010.

W 2005 r. 40-letnia Evangelista nadal na topie - tu w kreacji Johna Galliano


Pierwsze miejsce nie jest pierwszyzną dla jego posiadaczki. Brazylijka Gisele Bundchen zajęła je po raz kolejny. 29-latka jest solą w oku tym, którzy twierdzą, że macierzyństwa nie można łączyć z oszałamiającą karierą. W grudniu 2009 roku urodziła dziecko, a jednak momentalnie wróciła do świetnej formy i pracy.


Bundchen króluje wśród najbardziej poszukiwanych modelek zarówno twarzy, jak i ciała. Zaangażowano ją do kampanii Dolce&Gabbana, Diora oraz dżinsów True Religion. Ma własną linię do pielęgnacji skóry i markę sandałów Ipanema Gisele. W sumie przez ostatni rok zarobiła około 25 milionów dolarów.


Numer dwa to kolejna słynna mama wśród topmodelek, a na dodatek już nie najmłodsza. Niemka Heidi Klum ma na koncie czworo dzieci i 37 lat. Oprócz tego – 16 mln USD zarobionych tylko w ostatnim roku… Zarobiła tę niebagatelną sumę między innymi na pokazach Victoria’s Secret iw kampaniach reklamowych McDonald’s, Coca Coli, LG i Volkswagena.


Klum słynie też z rodzinnego szczęścia - udanego małżeństwa z piosenkarzem Sealem i oddanej macierzyńskiej opieki nad czworgiem ich pociech. "W ciąży czuję się jak Budda" - zachwalała niegdyś stan błogosławiony.

Heidi Klum: W ciąży czuję się jak Budda


Trzecia na podium jest piękność, która również wyróżnia się w branży, jednak nie macierzyństwem, a – skandalami. Lista oskarżeń, jaką ma na koncie Kate Moss, jest dość długa – od narkomanii po nawoływanie do anoreksji. W 2005 roku opublikowano zdjęcia Moss zażywającej kokainę. Straciła wtedy lukratywne kontrakty m.in. z H&M, Chanel i Burberry.


W 2009 wzięła udział w odważnym spocie perfum Parisienne stworzonych przez Yves Saint Laurent. Zarzucono mu nieobyczajność, sprawę rozpatrywała Komisja Etyki Reklamy.

p

Z kolei w listopadzie ubiegłego roku wypaliła: „Nic nie smakuje lepiej niż poczucie, że się jest chudym” i ściągnęła na siebie gromy jako promotorka zaburzeń żywienia.

Moss: Nic nie smakuje lepiej niż chudość

Mimo wszystko słynna brytyjska imprezowiczka wśród modelek obroniła pozycję jednej z królowych modellingu.


A oto top 10 najlepiej zarabiających modelek ostatniego roku wg. Forbesa

1. Gisele Bündchen – 25 000 000 dolarów

2. Heidi Klum – 16 000 000 dolarów

3. Kate Moss – 8 500 000 dolarów

4. Adriana Lima – 8 000 000 dolarów

5. Doutzen Kroes – 6 000 000 dolarów

6. Alessandra Ambrosio – 6 000 000 dolarów

7. Natalia Vodianova – 5 500 000 dolarów

8. Daria Werbowy – 4 500 000 dolarów

9. Miranda Kerr – 3 000 000 dolarów

10. Carolyn Murphy – 3 000 000 dolarów