Nie ma mowy o nahalnych zdobieniach, kolorystycznym rozpasaniu czy niepotrzebnej biżuterii. Jego styl to minimalizm w czystej postaci, choć nie stroni od oryginalnych akcentów. Jednobarwny mundur przyjmujący postać prostego, zasuwanego na suwak uniformu a do tego - charakterystyczne okulary słoneczne. Tym zasłynął na świecie Kim Dzong Il.

Reklama

Oficjalny koreański dziennik „Rodong Sinmun” twierdzi, że wszyscy noszą teraz uniformy wzorowane na liderze kraju. Nic jednak dziwnego, biorąc pod uwagę format postaci. „Jego wizerunek jako wielkiego człowieka jest wyjątkowy” - czytamy. „Styl Kim Dzon Ila, który teraz rozprzestrzenia się na całym świecie, to coś, co nigdy nie zdarzyło się w historii” - potwierdza niezidentyfikowany ekspert ds. mody.

"Kultowy" mundur przyjmuje postać marynarki na suwak o prostym kroju i spodni w kant. Całoś utrzymana jest w jednolotym kolorze - zwykle khaki lub szaroniebieskim. Kolejnym charakterystycznym elementem jest fryzura z fantazyjnie ondulowaną grzywką. Całości dopełniają buty na 12-centymetrowych platformach.

Podobno naśladownictwo Drogiego Przywódcy nie kończy się na stroju i dodatkach. Na całym świecie kopiuje się również styl bycia, mimikę twarzy, gestykulację, a nawet charakter pisma.

Która z postaci z polskiej polityki może zapracować sobie na podobne miano?