Poznanie tożsamości ojca dziecka może być stresującym doświadczeniem. Czy w ciąży można wykonać test na ojcostwo? Na szczęście nie trzeba z tym czekać do narodzin dziecka, a metody badania ojcostwa w czasie ciąży są stosunkowo nieinwazyjne.

Reklama

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Najwcześniej badanie można wykonać około 9-10 tygodnia ciąży, czyli w drugiej połowie pierwszego trymestru ciąży. Choć czasami trudno czekać jest to i tak stosunkowo szybka data. Już w tym czasie można wyizolować DNA dziecka z krwi matki, a następnie porównać je z DNA potencjalnego ojca dziecka. Warto wiedzieć, że DNA dziecka bardzo szybko znika z krwi matki już po porodzie, dlatego nie warto czekać z badaniem. Polega ono na pobraniu krwi od matki, w taki sam sposób jak w przypadku innych badań laboratoryjnych. Warto się dowiedzieć, czy dane laboratorium wykonuje taki rodzaj badania.

Reklama
Reklama

Inne sposoby badania DNA dziecka

Bardziej inwazyjnym sposobem na zbadanie DNA dziecka i porównania z DNA potencjalnego ojca jest pobranie próbki płynu owodniowego. Ten zabieg wymaga jednak ingerencji w powłoki brzuszne i może być niebezpieczny dla ciąży i grozić nawet poronieniem. Dlatego nie wykonuje się go bez specjalnych podstaw i najczęściej przy okazji innych badań prenatalnych. Kolejnym sposobem jest klasyczne pobranie wymazu np. z buzi dziecka i porównanie je z materiałem pobranym od potencjalnego biologicznego ojca. Z oczywistych względów taki rodzaj badania przeprowadza się dopiero po narodzinach dziecka. Cena badania DNA z pobraniem próbki po narodzinach dziecka wahają się od 700 do 1500 zł.

Czy testy DNA w ciąży są pewne?

Tak, ta metoda nie pozostawia wątpliwości na temat zgodności DNA pomiędzy dzieckiem a potencjalnym ojcem. Zarówno badanie z krwi matki, jak i płynu owodniowego jest metodą 100% pewną. Tego rodzaju badanie w sposób jednoznaczny wyklucza lub potwierdza ojcostwo danej osoby. Czasami potwierdzenie ojcostwa może być zlecone w postępowaniu sądowym. Wtedy cała procedura musi zostać udokumentowana. Materiał genetyczny pobierany jest wtedy w obecności matki, przez wykwalifikowaną osobę i na terenie wyznaczonej placówki. W laboratorium prywatnym badanie można wykonać anonimowo.