Poza Winfrey, nagrody specjalne Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymają również aktor James Earl Jones i wizażysta Dick Smith. We wtorek rada Akademii w głosowaniu podjęła decyzję o przyznanie weteranom przemysłu rozrywkowego honorowe Oscary.

Reklama

Winfrey otrzyma nagrodę Jean Hersholt Humanitarian Award, która honoruje działalność filantropijną i humanitarną. 57-letnia potentatka medialna wspiera wiele akcji charytatywnych i programów edukacyjnych. Sama założyła fundację wspierającą rozwój dziewcząt w RPA.

Natomiast Jones i Smith otrzymają honorowe Oscary za całokształt działalności w przemyśle filmowym.

James Earl Jones wystąpił w ponad 50 filmach. Ten 80-letni aktor - który użyczał głosu lordowi Darth Vaderowi w "Gwiezdnych wojnach" - był nominowany do Oscara w 1971 za rolę w "The Great White Hope." Ceniony jest również za rolę w "Polu marzeń", "Czas patriotów" i "Polowaniu na czerwony październik".

Dick Smith był pierwszym wizażystą stacji NBC, gdzie rozpoczął karierę w 1945. Otrzymał Oscara za pracę przy filmie "Amadeusz" w 1984, a w 1989 był nominowany do tej samej nagrody za film "Tato". Nazywany "ojcem chrzestnym wizażu" pracował również przy "Ojcu chrzestnym", "Egzorcyście" i "Taksówkarzu".

Smith, Jones i Winfrey odbiorą swoje statuetki 22 listopada podczas trzeciej, corocznej gali Governors Awards w Hollywood.