5 kreatywnych pomysłów na utrzymanie zdrowej diety dziecka w roku szkolnym
1 2. Razem smakuje lepiej Dużym problemem w walce z niezdrowym odżywianiem u dzieci jest powielanie przez nie negatywnych nawyków zaobserwowanych u rówieśników. Dzieci często obawiają się, że zjedzenie domowej kanapki, zamiast widzianego w reklamie rogala z czekoladą, może zostać źle odebrane i wyśmiane przez ich kolegów. Przygotuj więc wspólnie z dzieckiem smaczne i kolorowe kanapki na pełnoziarnistym pieczywie, zapakuj je w atrakcyjny sposób (np. kolorowy papier śniadaniowy, opakowanie na kanapki, bidon) i zachęć dziecko do poczęstowania nimi swoich kolegów. Celebrujcie także wspólne posiłki, przyrządzone zgodnie z zasadami dietetycznymi. W myśl powiedzenia „czym skorupka za młodu nasiąknie”, wspólne jedzenie zdrowych potraw kształtuje dobre nawyki.
Shutterstock
2 Wbrew powszechnemu przekonaniu dzieci uwielbiają się uczyć, są ciekawe świata i zdobywania wiedzy, dzięki której zaczynają lepiej rozumieć otoczenie. Zanim zaczniesz zabraniać dziecku jedzenia jego ulubionych chipsów i batoników, zabaw się z nim w quiz o zdrowiu. W pierwszej części warto nauczyć dziecko w czym zawarte są witaminy, które powodują, że jest zdrowe i silne, a w czym ich nie ma, co to są puste kalorie, czym są niedobre tłuszcze i jakie mają konsekwencje dla jego zdrowia. Wszystkie te pojęcia są przecież dla Twoich pociech abstrakcją. Drugą część quizu można poświęć na pytania dotyczące potraw, w których znajdują się te składniki. Niech Twoje dziecko samo zrozumie, dlaczego jedzenie chipsów jest dla niego niezdrowe.
Shutterstock
3 Owoce i warzywa są najzdrowszą z przekąsek jaką możesz podarować swojemu dziecku do szkoły. To najlepsze źródło witamin, minerałów i błonnika. Niestety są one mniej atrakcyjne niż słodycze czy solone przekąski. Dlatego warto poświęcić czas na zabawę w odkrywanie świata owoców i warzyw. Rozbudź jego ciekawość i zacznij od egzotycznych, kolorowych owoców – możesz opowiedzieć dziecku historię kraju, z którego pochodzi dany owoc, pokazać zdjęcia jego rówieśników z tego miejsca. Możesz również przygotować wymyślną potrawę na bazie owoców i warzyw – najlepiej zgodnie z przepisem kucharza-celebryty, którego dziecko dobrze zna z programów telewizyjnych.
Shutterstock
4 Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa zdrowej diety. Zapotrzebowanie na wodę u dziecka szacuje się na 10-15 % jego masy ciała. Należy pamiętać, że do dzieci nie trafiają jednak suche liczby. Aby zobrazować dziecku ile wody potrzebuje jego organizm, zaangażuj go już w proces wyliczania konkretnej liczby litrów. Dziecko może zanotować swoją wagę ciała i wspólnie sprawdźcie, ile wody musi pić dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia swojego młodego organizmu. Na sam koniec może kupić kolorową butelkę na wodę o odpowiedniej objętości, którą codziennie będzie zabierać do szkoły.
Shutterstock