Specjaliści z organizacji non-profit Outride zauważyli, że z zaangażowaniem młodych osób w sport jest nie najlepiej. Postanowili sprawdzić, jak zmienia się zdrowie psychiczne nastolatków, po uczestnictwie w programie opartym na zajęciach z wykorzystaniem rowerów.

Reklama

Na dwóch kółkach po zdrowie

Program o nazwie Riding for Focus (R4F) miał na celu wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę i doświadczenie związane z jazdą na rowerze, tak aby mogli jeździć bezpiecznie i z większą pewnością siebie. W projekcie wzięło udział ponad 1200 uczniów szkół średnich w wieku od 11 do 14 lat. Przed i po jeździe na rowerze wypełniali oni ankiety, które obejmowały różne aspekty dobrostanu i funkcjonowania psychicznego. Badacze sprawdzili też wpływ czynników socjalnych. Akcja miała związek z pandemią Covid-19, która znacznie pogorszyła dobrostan psychiczny wielu uczniów.

Reklama

Korzyści z jazdy na rowerze

Reklama

O tym, jaki efekt na dziecko miało doświadczenie, decydował nie tylko kolor skóry czy płeć, ale też status społeczny. Okazało się, że biali chłopcy z dobrze sytuowanych rodzin już u progu wejścia mieli mniejsze ryzyko zaburzeń psychospołecznych. Poprawiony stan psychiczny zaobserwowano zarówno u dziewcząt, jak i chłopców, ale to u tych drugich utrzymał się dłużej. Badanie potwierdza tezę, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na dobrostan psychiczny. Jego autorzy podkreślają jednak, że dla młodzieży ważne są zmiany systemowe związane z funkcjonowaniem w przestrzeni szkolnej i środowisku rodzinnym, a nie jednorazowa akcja.

Co jeszcze poprawia jazda na rowerze?

Badania pokazują, że aktywność fizyczna, w tym na przykład jazda na rowerze, odgrywa dużą rolę w prewencji zachorowania na depresję. Skutecznie też wspomaga walkę z tą chorobą. Wykazano jednocześnie, że jeżdżenie na rowerze to terapia pozbawiona niepożądanych skutków ubocznych. Regularna jazda na rowerze poprawia również ogólny nastrój i zapewnia dobre samopoczucie, a także może zwiększyć naszą samoocenę.