Problem 1.: Ból podczas karmienia piersią

Dyskomfort podczas przystawienia niemowlęcia do piersi najczęściej spowodowany jest przez wrażliwe brodawki – zwłaszcza wtedy, gdy piersi napełnią się pokarmem. Bywa nawet, że u kobiet pojawia się pękanie brodawek.

Reklama

Oto pomocne wskazówki:

  • Upewnij się, czy niemowlę odpowiednio chwyta pierś. Nieprawidłowe przystawienie do piersi jest najbardziej prawdopodobną przyczyną poczucia dyskomfortu przy karmieniu. Podczas karmienia, dziecko powinno obejmować ustami dużą część dolnej otoczki, a podtrzymywana od spodu językiem brodawka powinna dotykać jego podniebienia.
  • Wykorzystaj inne pozycje do karmienia. Pozycja leżąca lub klasyczna, pozycja biologiczna albo pozycja spod pachy mogą odciążyć najwrażliwsze obszary piersi.
  • Po karmieniu delikatnie przetrzyj brodawki z urazami wacikami nasączonymi wodą, swoim mlekiem lub czysta lanoliną, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić do infekcji.
  • Jak najczęściej wietrz brodawki, ponieważ infekcje najszybciej rozwijają się w wilgotnych warunkach. Używaj też „muszli ochronnych”, które zapobiegną ocieraniu się odzieży o wrażliwe obszary piersi.

Problem 2.: Niemowlę nie potrafi prawidłowo ssać

Może się zdarzyć, że niemowlę ma trudności z prawidłowym uchwyceniem piersi mamy. Być może wystarczy trochę czasu i kilka prób, aby dziecko mogło oswoić się z tym sposobem żywienia. Problem może też wynikać z przedwczesnego przyjścia malucha na świat lub z wklęśniętych brodawek u mamy.

Oto pomocne wskazówki:

  • Spróbuj wyciągnąć wklęsłe lub płaskie brodawki. Pomocne mogą okazać się formujące osłony na piersi – umieszczone w biustonoszu za sprawą delikatnego ciśnienia wyciągną brodawki.
  • Korzystaj z różnych pozycji przystawienia niemowlęcia do piersi. Aby maleństwo mogło efektywnie ssać pokarm, musi swobodnie oddychać – zwracaj na to uwagę.

Problem 3.: Brak dostatecznej ilości pokarmu w piersiach

Karmienie piersią, mimo że wydaje się czymś oczywistym i naturalnym, może okazać się próbą sił i determinacji dla młodej mamy. Często potrzeba wsparcia specjalistów z zakresu laktacji, aby wyłączne karmienie piersią zakończyło się sukcesem. Warto pamiętać, że na „rozkręcanie” laktacji potrzeba trochę czasu, więc początkowo piersi nie będą wytwarzać dużo pokarmu. Może to przysporzyć mamie zmartwień o wystarczające odżywienie dziecka. Należy mieć jednak świadomość, że żołądek niemowlęcia jest niewielki, a karmienie odbywa się często. Uzasadnionym powodem do obaw mogą być sytuacje, gdy dziecko zbyt intensywnie traci na masie ciała.

Oto pomocne wskazówki:

  • Znajdź chwilę dla siebie lub staraj się odpoczywać tak często, jak to możliwe. Poproś partnera i bliskich o pomoc, abyś mogła skoncentrować się na karmieniu piersią.
  • Staraj się odciągać pokarm. Jeżeli Twoje maleństwo często przyjmuje mleko, lecz mimo to nie przybiera prawidłowo na masie ciała, doradca laktacyjny lub położna może zalecić odciąganie mleka, które pomoże w pobudzeniu laktacji.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla ekspertów marki Bebilon Profutura 2.