Jego włosy zaczynają zmieniać kolor. Traci te, które miało po urodzeniu i wyrastają mu nowe. Ten proces będzie trwał przez miesiąc lub dwa. Może też zmienić się kolor jego oczu. W tym miesiącu dziecko też zacznie się ślinić, gdyż niedługo zaczną mu wychodzić zęby..
Jeszcze bardziej niż zmiany w wyglądzie widoczne są jego nowe umiejętności. Mięśnie malucha są coraz mocniejsze, ciało się rozwija. Kiedy leży na brzuszku potrafi unieść się na jednym ramieniu. Pod koniec miesiąca umie już sztywno trzymać główkę. Może nią obracać we wszystkich kierunkach, podnosić, kiedy leży na plecach i patrzeć na swoje stopy. Nabywa też zdolności podnoszenia nóg tak wysoko, by móc dotknąć rękami swoich kolan lub palców u stóp.
Rozwijają się też zmysły dziecka. Teraz słyszy już prawie tak dobrze jak dorosły. Rozpoznaje źródło dźwięku i odpowiada na muzykę. Jest też bardzo zainteresowane wydawaniem dźwięków. Ruchy jego gałek ocznych są mniej gwałtowne i z łatwością śledzi poruszające się przedmioty czy osoby. Wyciąga też rękę w kierunku zabawki, otwierając przy tym dłoń.
Lubi, kiedy poświęca mu się czas. Bierz go często na kolana, kładź na brzuszku, sadzaj w leżaczku, foteliku, wózku, otaczaj zabawkami. Opowiadaj mu, co robisz, śpiewaj, recytuj rymowanki. Zobaczysz, już niedługo to zaprocentuje.
Pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem pediatra może zalecić ci wprowadzenie do jadłospisu malca stałych pokarmów (szczególnie jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym). Zacznij od kaszek przygotowanych na mleku. Możesz też podawać starte jabłko albo marchewkę (są tez gotowe dania w słoiczkach). Wprowadzaj pokarmy pojedynczo i rób to powoli. Podawaj mu jedną, dwie łyżeczki nowego pokarmu. I obserwuj, czy nie ma objawów alergii.
Rozwój fizyczny
Może przewracać się z brzucha na plecy
Leży na brzuszku z nogami półwyprostowanymi lub wyprostowanymi
Podciągane do pozycji siedzącej unosi głowę i ramiona.
W pozycji na brzuszku unosi głowę prostopadle do podłoża i utrzymuje się swobodnie unosząc jednocześnie górną część tułowia.
Umie obracać głowę we wszystkich kierunkach, kiedy go posadzisz lub podniesiesz
Lubi też wyginać się w łuk, by zobaczyć co się dzieje z tył głowy
Może się przemieszczać w łóżeczku i wykonywać ruchy jak przy pływaniu
W kąpieli kopie i pluska
Rozwój społeczny
Śmieje się do osób, które go zagadują.
Głośno protestuje, jeśli nagle kończysz zabawę
Jest zainteresowane swoim odbiciem w lustrze, może się do niego uśmiechać
Próbuje się samo uspokoić
„Woła”, żeby cię zaczepić
Śmieje się, kiedy je połaskoczesz
Uspokaja się przy muzyce
Jest wdrożone do prawidłowego rytmu snu i czuwania
Rozwój intelektualny
Jego pamięć obejmuje już 5-7 sekund
Stara się wydawać różne odgłosy i naśladować to, co słyszy
Widzi kolory.
Widzi rzeczy znajdujące się w odległości do 4 metrów.
Może się skupiać na przedmiotach umieszczonych w różnej odległości
Ciągnie za wiszące przedmioty i próbuje je wziąć do buzi.
Patrzy w miejsce, z którego spadł jakiś przedmiot.
Potrafi rozróżniać zapachy