Dziecko rozumie już większość słów, które się do niego mówi. Pod koniec miesiąca jego słownictwo wzbogaci się o jeden lub dwa wyrazy.

Maluch sam stoi, chodzi trzymany za rączkę (są dzieci, które już biegają, ale większość dopiero stawia pierwsze kroki). Robi to na rozstawionych szeroko nóżkach, z rozpostartymi na boki rączkami dla złapania równowagi. Raczkując, potrafi osiągnąć każdy cel, porusza się z prędkością odrzutowca. Może trochę zamilknąć, bo nauka chodzenia zabiera mu sporo sił, a nie ma jeszcze podzielnej uwagi.

Dziecko teraz wolniej przybiera na wadze, częściowo dlatego, że spala więcej kalorii podczas codziennych akrobacji. Jego system trawienny potrafi teraz wykorzystywać efektywniej jedzenie, dlatego może jeść tylko jeden dobrze zbilansowany posiłek dziennie. Może też nagle zacząć odmawiać ulubionych potraw i domagać się czegoś innego.

Dzieci w tym wieku nadal potrzebują snu w ciągu dnia. Najlepszym czasem na spanie są godziny poobiednie.

W domu dziecko chce wszędzie wejść. Czasem wydaje się, że w tym okresie przezwycięża strach przed rozłąką z tobą. Jednak może się on znowu pojawić, bo maluch staje się bardziej mobilny i niezależny. Dlatego w obcym miejscu woli trzymać się blisko ciebie. Zdarza się, że wybiera jakiś przedmiot, który nosi przy sobie, aby „zastępował” mamę.

Wkrótce twoje dziecko będzie obchodziło swoje pierwsze urodziny. Ta data wyznacza koniec niemowlęctwa. Co to dla ciebie znaczy? Na razie nic, ciągle jesteś dla swojej pociechy najważniejsza. Pamiętaj jednak, że już za chwilę będzie dążył do coraz większej swobody i niezależności.

Rozwój fizyczny

Samodzielnie stawia pierwsze kroki

Potrafi utrzymać równowagę klęcząc

Chodzi trzymane za jedną rękę

Rozwój społeczny

Śmieje się na widok innych dzieci

Podejmuje próby samodzielnego jedzenia łyżeczką

Rozumie proste polecenia

Znów zaczyna bać się rozstania z tobą

Rozwój intelektualny

Próbuje chwycić przedmiot, mimo, że w obu dłoniach cos już trzyma

Potrafi skupić na czymś uwagę nawet przez 20 minut

Umie zestawić razem dwa klocki

Wymawia ze zrozumieniem „mama”, „tata” „baba”