Maksymalna waga plecaka nie powinna przekraczać 20 proc. wagi ciała – przestrzega dr Tomasz Konaszczuk ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Reklama

Nie ma więc znaczenia wzrost dziecka, tylko to ile waży. Sanepid alarmuje – prawie każdy maluch w wieku szkolnym ma zbyt ciężki plecak. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby w szkole dziecko miało swoją szafkę, tak jak ma to miejsce w wielu krajach. Jednak w Polsce nadal codziennie każde dziecko nosi swój bagaż do szkoły, ze szkoły i pomiędzy lekcjami.

- Zbyt ciężki plecak powoduje zmiany przeciążeniowe kręgosłupa objawiające się bólami w miejscach najbardziej obciążanych, czyli na przejściach poszczególnych krzywizn kręgosłupa. Natomiast noszenie plecaka na jednym pasku powoduje boczne skrzywienia i nieprawidłową rotację ciała, co skutkować może wysuwaniem się krążków międzytrzonowych kręgosłupa i uciskiem na struktury nerwowe – wyjaśnia dr Konaszczuk.

Negatywne skutki noszenia źle dopasowanego plecaka dla dzieci młodszych są dużo bardziej groźne niż dla nastolatków.

-Kręgosłup człowieka kształtuje się do 21 roku życia. Jednak im młodsze dziecko, tym skutki obciążeń mogą być bardziej negatywne. Naciski na powierzchnie części wzrostowych kości mogą powodować zaburzenia w ich rośnięciu – tłumaczy dr Tomasz Konaszczuk.

Najlepsze tradycyjne plecaki

Dzieci masowo cierpią na bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Często dochodzi do zmian także w obrębie klatki piersiowej. Jednym słowem dzieci cierpią na ból pleców, który może doprowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa, a nawet kłopotów z kolanami, czy też nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Co więcej, efekty można zauważyć dopiero w życiu dorosłym. Wielu rodziców, aby zdjąć kilogramy z pleców dziecka, kupuje zamiast popularnego plecaka, walizkę na kółkach.

-Ciągnięcie ciężarów jest dla dziecka niewygodne, a dodatkowo zniekształca chód i wymusza pozycję ciała niekorzystną dla kręgosłupa – tłumaczy dr Konaszczuk. – Najbardziej odpowiednie są zatem tradycyjne plecaki, odpowiednio dopasowane do wieku i wagi dziecka.

Jednak to nie tylko zbyt ciężkie plecaki powodują problemy z kręgosłupem.

- Na postawę dzieci wpływa też nieprawidłowe obuwie, a także wymuszone pozycje, np. długotrwałe siedzenie w ławce w nieprawidłowej pozycji, a także brak ruchu. Rodzic oprócz zwrócenia uwagi na zawartość plecaka i sposobu jego noszenia powinien uczyć dziecko poprawnej pozycji siedzenia przy stole lub biurku. Dobrze, żeby na ten fakt zwracali uwagę także nauczyciele – dodaje dr Konaszczuk.

Przede wszystkim ważna jest więc profilaktyka, a także codzienna dawka ruchu. Gdy pojawią się problemy z kręgosłupem należy prędko wprowadzić odpowiednią rehabilitację.

Na co zwracać uwagę przy wyborze plecaka?

Pusty plecak powinien ważyć nie więcej niż 1 kg. Jego wielkość powinna być dobrana do wzrostu dziecka. Ważna jest też jego szerokość – nie powinien być szerszy niż ramiona i tułów. Dolna krawędź powinna znaleźć się na wysokości odcinka lędźwiowego pleców dziecka, natomiast górna krawędź na wysokości ramion. Wsparciem w równomiernym rozłożeniu ciężaru będzie też dodatkowy pasek piersiowy. Dobrze byłoby także zwrócić uwagę na sposób zapakowania przedmiotów w plecaku – cięższe kładziemy na samo dno, a lżejsze pakujemy na górę. Warto również codziennie zajrzeć do środka, żeby sprawdzić, czy nasze dzieci nie zabierały do szkoły niepotrzebnych rzeczy.