W trosce o rozwój

Stopy dziecka różnią się od stóp osób dorosłych nie tylko rozmiarem. Wydaje nam się, że nie trzeba o nie szczególnie dbać, gdyż są nawilżone i posiadają zdrowy różowy kolor, nie ma na nich także odcisków ani modzeli. Nie znaczy to jednak, że należy pozostawić je samym sobie – w końcu od odpowiedniej pielęgnacji stóp dziecka zależy ich zdrowy rozwój.

Najlepiej na boso

Stopy dziecka posiadają dużą ilość gruczołów potowych, przez co bardzo się pocą, dlatego też dziecko powinno - o ile jest to możliwe - chodzić boso. Kiedy zaczyna poruszać się także na zewnątrz, musimy zadbać o dobór obuwia - powinno być ono przewiewne i absolutnie nie może krępować stóp dziecka. Pamiętajmy również, że maluszek nie może mieć zbyt ciasnych skarpetek lub za małych śpioszków, ponieważ niektóre dzieci rodzą się już z tendencją do wrastania paznokci. Jeżeli palce i stopy takiego niemowlaka będą krępowane, problem ten da o sobie znać, może pojawić się także stan zapalny.

A co z paznokciami?

Paznokcie małego dziecka powinniśmy przycinać niezbyt krótko - około 1 mm - zgodnie z ich naturalnym kształtem. Dodatkowo musimy je także opiłować, by nie zaciągały skarpetek lub śpioszków, ponieważ to również może powodować wrastanie paznokci. Do pielęgnacji stóp dziecka możemy zastosować różnego rodzaju kosmetyki, jednak muszą być to preparaty profesjonalne, zawierające przede wszystkim substancje natłuszczające i nawilżające.