Dlaczego dzieci nie chcą jeść?

Bardzo często głównym powodem jest przyzwolenie rodziców na niedojadanie posiłków. Często dają się nabrać na dziecięce psychologicznie zagrywki w stylu: „już nie mogę”, czy „to mi nie smakuje”. Maluchy często są w stanie powiedzieć wszystko, aby odejść od stołu i wrócić do swoich ulubionych czynności. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że ich potomstwo nie posiada w tym wieku sprecyzowanych preferencji smakowych, dlatego dają przyzwolenie na wybieranie potraw oraz grymasy. Podczas karmienia dziecka ważna jest asertywność. Jeśli opiekun zbyt często uchyla się od zasad, bez większych starań uda mu się stworzyć niejadka. Jeśli jednak stanowczo będzie oczekiwał pustych talerzy, na których wcześniej zostały nałożone zdrowe, adekwatne do wzrostu, wagi i potrzeb dziecka porcje, to z biegiem czasu uda się wyrobić u malucha nawyk jedzenia zdrowych potraw z uśmiechem na ustach. Rodzice bardzo rzadko zdają sobie sprawę z faktu, że sami dają potomstwu sygnały, ze coś im nie smakuje robiąc grymas na twarzy, lub zaznaczając, że pozostawione danie na talerzu jest przyczyną zbyt dużej porcji czego dziecko nie powinno być ich świadkiem.

Reklama

Dlaczego maluchy kochają słodkie potrawy, a zdrowych już nie?

Prawda jest bolesna. Często rodzice sami uczą dzieci, że słodkie jest pyszne dając łakocie w nagrodę, chociażby za zjedzenie obiadu. Warto w tym momencie zadać pytanie czy główne posiłki w takim razie są czymś gorszym i mniej smacznym od deseru? Takim zachowaniem opiekunowie uświadamiają dzieciom, że tak właśnie jest. Warto spojrzeć na podawanie słodyczy również z medycznej strony. U dzieci, których dieta obfituje w słodkości często pojawia się problem próchnicy lub niekompletnego stanu uzębienia, a później nietrudno o traumę dentystyczną, która jest niepotrzebnym i przykrym wydarzeniem, za co finalnie odpowiedzialni są niestety rodzice.

Do czego jeszcze może prowadzić nieprawidłowe odżywanie?

Nieprawidłowa dieta, szczególnie u dzieci często prowadzi do zaburzeń masy ciała. Coraz częściej dzieciaki są niedojedzone i posiadają zaniżoną wagą. Wszystko przez złą dietę ubogą w pełnowartościowe, zdrowe posiłki, a głód jest tłumiony poprzez jedzenie niezdrowych przekąsek, takich jak chrupki, chipsy, słodycze, czyli inaczej puste kalorie. Istnieje również problem dzieci z nadwagą, która bardzo często jest spowodowana brakiem kontroli tego co i o jakiej porze powinno jeść. Nieprawidłowe odżywianie prowadzi również do problemów z koncentracją, co negatywnie wpływa na zdolność przyswajania wiedzy, a co za tym idzie wyniki w nauce. Kolejnym problemem, jest fala niećwiczących dzieci na lekcjach wychowania fizycznego, które często jest spowodowane brakiem akceptacji swojego wyglądu. Dzieciom, które nie uprawiają sportów spada samoocena, a ranga problemu nadwagi cały czas rośnie. A to wszystko przez „niejadka”.