Kobiety przeważnie ze wzruszeniem wspominają oczekiwanie na dziecko. Nie oznacza to jednak, że ich życie przez 9 miesięcy usłane było różami. Niektóre kobiece przypadłości potrafią czynić oczekiwanie na malucha prawdziwą szkołą przetrwania. Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów? Jak zapobiegać zawrotom głowy? Podpowiadamy, jak radzić sobie z problemami często zgłaszanymi przez przyszłe mamy.

Reklama

Męczą mnie skurcze nóg. Szczególnie w nocy łapie mnie ból nie do wytrzymania.

W III trymestrze prawie każdej kobiecie w ciąży doskwierają skurcze kończyn, szczególnie łydek. Dolegliwość ta nasila się w ciepłych miesiącach roku. Skurcze i towarzyszący im przeszywający ból dopada przyszłe mamy z reguły w nocy i nie pozwala się wyspać.
Lekarze nie są zgodni co do przyczyny skurczów. Podejrzewają jednak, iż tego rodzaju dolegliwości mogą być związane z zaburzeniem gospodarki elektrolitowej lub niedoborem składników mineralnych, takich jak wapń czy magnez. Przyczyną mogą być zmiany zachodzące w organizmie, typowe dla „9 miesięcy” – powiększająca się macica powoduje zmniejszenie ukrwienia mięśni, a pokaźny pod koniec ciąży brzuszek czasami uciska nerwy.

Co możesz zrobić, aby złagodzić dolegliwości? Gdy złapie Cię skurcz, masaż poprawi krążenie i sprawi, że ból ustąpi. Dolegliwościom możesz też zapobiegać. Przed pójściem spać weź ciepłą kąpiel, która rozluźni mięśnie i poprawi ich ukrwienie. Na co dzień możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia bolesnych skurczów chodząc w wygodnych butach i unikając długiego przebywania w jednej pozycji, np. stojącej bądź siedzącej z nogą założoną na nogę. Nie mniej ważna w profilaktyce tego rodzaju dolegliwości jest zbilansowana, bogata w substancje mineralne dieta. Wapń znajdziesz w nabiale, potas m.in. w bananach, suszonych morelach, szpinaku i burakach, a magnez, np. w kaszach i zielonych warzywach.

Mamo, pamiętaj…

Jeśli skurcze doskwierają Ci do tego stopnia, że nie możesz normalnie funkcjonować – koniecznie zgłoś problem lekarzowi. Nasilenie tego rodzaju dolegliwości może doprowadzić do skurczów macicy, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Często kręci mi się w głowie. Czasami czuję, że zemdleję.

Reklama

Zawroty głowy to powszechna dolegliwość, doskwierająca kobietom w ciąży już od I trymestru. Progesteron, który w tym czasie produkowany jest w zwiększonej ilości, rozluźnia naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie tętnicze. Wolniejszy przepływ krwi do mózgu powoduje zawroty głowy. Inną przyczyną może być zbyt niski poziom cukru we krwi.

Zawroty głowy budzą niepokój przyszłych mam – co jeśli upadnę i zrobię krzywdę dziecku? Kiedy czujesz, że robi Ci się słabo usiądź lub połóż się z nogami w górze. Poczekaj aż dolegliwości miną. Staraj się nie zmieniać gwałtownie pozycji ciała, np. wstając bądź przekręcając się na drugi bok w pozycji leżącej. Poza tym pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości płynów. Jedz regularnie! Miej zawsze pod ręką zdrową przekąskę, która w razie pogorszenia samopoczucia podniesie poziom glukozy w Twoim organizmie. Pamiętaj o regularnych spacerach. Umiarkowany wysiłek dotleni Cię i poprawi ogólne samopoczucie. Jeśli zawroty głowy są zbyt częste – poinformuj o tym swojego lekarza. Konieczne może być zbadanie poziomu żelaza.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!!!

Mam problemy z pamięcią i szybko się męczę. Ostatnio zaczęły wypadać mi włosy. Ciągle słyszę, że wyglądam blado…

Wymienionych dolegliwości nie należy lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć o anemii, czyli niedoborze żelaza lub kwasu foliowego. Przyszła mama ma większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze – swoje „zapasy” dzieli teraz z maluchem. Wiele kobiet w ciąży cierpi na anemię, szczególnie w 7 miesiącu ciąży, kiedy zapasy żelaza wyczerpują się, a zapotrzebowanie dziecka wzrasta. Jeśli zaobserwujesz u siebie tego rodzaju objawy, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista może zalecić wykonanie morfologii krwi poza standardowym harmonogramem badań.

Mamo, czy wiesz, że…

W populacji kobiet w ciąży w Polsce powszechnie występują niedobory 5 składników odżywczych. Należą do nich:

- DHA

- kwas foliowy

- witamina D

- jod

- żelazo

Ponieważ każdy z wymienionych składników ma nieoceniony wpływ na prawidłowy przebiegu ciąży i zdrowy rozwój dziecka, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca ich dodatkową suplementację.

Nie mogę spać w nocy. Rano budzę się bardziej zmęczona niż przed pójściem do łóżka. Jestem bardziej rozdrażniona i na nic nie mam siły.

Bezsenność doskwiera przyszłym mamom szczególnie pod koniec ciąży. Przyczyniają się do niej różne inne dolegliwości, takie jak ból kręgosłupa przy leżeniu, częste nocne wizyty w toalecie, duszności, skurcze łydek. Wygodne ułożenie się do snu z pokaźnym w III trymestrze brzuchem sprawia przyszłym mamom dużo trudności. A im bliżej rozwiązania, tym więcej emocji. Niepokój miesza się z ekscytacją, niepewność z ciekawością. Wkrótce na świecie pojawi się nowy człowiek, o którego będziesz musiała zadbać. Nocami, zamiast spać, już planujesz pierwsze wspólne wakacje i wybierasz dla swojej pociechy kierunek studiów.

Jak sobie radzić? Przede wszystkim zadbaj o swój komfort w czasie snu. Wygodny materac i poduszki, które pomogą Ci stabilnie leżeć w ulubionej pozycji to pierwszy krok do przespania całej nocy. Po drugie – przygotuj się do rytuału zasypiania – nastaw się na odpoczynek psychicznie. Zrelaksuje Cię ciepła kąpiel, a efekt wzmocni ziołowa herbatka. Na 2-3 godziny przed snem nie pij napojów zawierających kofeinę i nie spożywaj obfitych, tłustych posiłków.

Wszystko mnie drażni. Czasami dopada mnie taki smutek, że chce mi się płakać. Sama nie wiem, czemu.

Niepokój, wybuchy płaczu, rozdrażnienie. Emocje pojawiają się bez powodu i zmieniają z minuty na minutę. Brzmi znajomo? To przecież typowy objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli gwałtownych zmian hormonalnych w Twoim organizmie. Chwiejność nastroju i wybuchy emocji towarzyszą też przyszłym mamom, szczególnie w połowie I trymestru i pod koniec II trymestru ciąży.

Co możesz zrobić? W tym przypadku bardziej właściwe jest pytanie – co inni mogą zrobić dla Ciebie. Okazuje się, że na parentingowych forach internetowych to mężowie najczęściej pytają, jak radzić sobie z huśtawkami nastrojów swoich partnerek. W tym stanie trudno jest Ci kontrolować emocje, dlatego życzliwość i wsparcie ze strony najbliższych jest co najmniej mile widziana. Możesz dać im do przeczytania ten artykuł lub inną literaturę, która pomoże im zrozumieć przyczyny Twojego stanu.

Mamo, czy wiesz, że…

DHA przyjmowany w okresie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji u świeżo upieczonej mamy. To nie wszystko. Jak pokazują amerykańskie badania, przyjmowanie DHA z alg (Life’s DHA®) zmniejsza o ponad 85%* ryzyko, że maluch przyjdzie na świat przed terminem.

*Carlson S.E. i wsp. DHA supplementation and pregnancy outcomes. Am J Clin Nutr 2013