Młode matki, które wracają do życia zawodowego robią wszystko, aby zapewnić maleństwu właściwą opiekę na czas ich nieobecności. Psychologowie przekonują jednak, że nie tylko sam wybór opiekunki jest ważny, ale także "wprowadzenie" jej do życia całej rodziny odpowiednio wcześniej. Poszukiwania niani można rozpocząć nawet pół roku przed planowanym terminem powrotu do pracy, aby około 2 miesięcy przed tą datą rozpocząć oswajanie dziecka z nową osobą w jego życiu.

Reklama

Na początku opiekunka może przychodzić do malucha raz lub dwa razy w tygodniu i spędzać z nim np. 2 godziny dziennie. Ten czas powinien się stopniowo wydłużać, aby w momencie faktycznego powrotu mamy do obowiązków zawodowych, dziecko było już przyzwyczajone do spędzania z nianią 8 lub 9 godzin.

"Wolne od opieki nad maluchem" młoda mama może i powinna wykorzystać na odnowienie kontaktów zawodowych, rozeznanie się w aktualnej sytuacji w firmie, a także zadbanie o siebie. Jeśli do tej pory nie udało jej się np. zrzucić nadprogramowych kilogramów, zostawiając dziecko na parę godzin z opiekunką, może wybrać się na zajęcia fitness lub do salonu odnowy biologicznej. Z wielu badań wynika bowiem, że pozytywna ocena swojego wyglądu do klucz do pewności siebie i dobrych relacji z otoczeniem, a to na pewno młodej mamie wracającej do pracy bardzo się przyda.

Przed powrotem do firmy warto także pomyśleć o nowym podziale obowiązków z partnerem lub blisko mieszkającą mamą. Dzięki temu będzie łatwiej spędzać każdą wolną chwilę z dzieckiem.