Kto ma największy wpływ na rozwój kariery młodego sportowca? Z badań wynika, że może to być mama. To ona - jak wynika z raportu "Postawy Polaków wobec sportu" - najczęściej organizuje wolny czas dziecka, co przekłada się także na aktywności sportowe.

Reklama

Najlepszy trener? Mama

Mamy wspierają dziecko nie tylko organizacyjnie - zawożą na zajęcia, przygotowują strój sportowy i posiłki - ale także motywują je - pomagają ukierunkować sportowe zainteresowania i zachęcają do uczestnictwa w zajęciach. Co więcej, nawet jeśli same nie uprawiają sportu, aktywnie uczestniczą zarówno w powszednich przygotowaniach na treningi, jak i ważnych wydarzeniach kibicując i wspierając swoje dzieci.

Sport stymuluje rozwój dziecka – fizyczny, społeczny i emocjonalny

W przygotowanym przez TNS Pentor na zlecenie Procter&Gamble badaniu "Postawy Polaków wobec sportu" widać, że mamy - zarówno aktywne, jak i nieaktywne fizycznie - postrzegają sport jako ważny w rozwoju ich dzieci. Ich zdaniem aktywność fizyczna poprawia nie tylko rozwój fizyczny ich dziecka, ale także psychiczny: przekłada się na poprawę koncentracji, kształtuje umiejętność panowania nad sobą, radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz ich wyrażania. Mamy zauważają, że dzięki regularnej aktywności sportowej ich dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce oraz rozwijają swoje umiejętności interpersonalne, takie jak szybkie nawiązywanie kontaktów, budowanie więzi, zawieranie przyjaźni, praca w grupie czy odpowiedzialność za siebie i innych.

Reklama

Potwierdza to psycholog sportu dr Dariusz Parzelski: Zdrowie i aktywność, jakie zapewnia sport, mają zasadnicze znaczenie w rozwoju fizycznym, społecznym i emocjonalnym dziecka. Uprawiając sport, dziecko nabywa niezbędnych umiejętności życiowych, takich jak współpraca z rówieśnikami, przywództwo, praca zespołowa i pewność siebie. Sport może być wspaniałą pomocą w rozwoju i odnoszeniu sukcesów na co dzień oraz w przyszłości.