- Karmienie mlekiem naturalnym, które zawiera cenne przeciwciała, jest szczególnie ważne dla wcześniaków, bo ich odporność jest praktycznie zerowa. - W świetle aktualnej wiedzy nie ma wątpliwości, że wszystkie noworodki i niemowlęta powinny być karmione swoistym dla nich pokarmem kobiecym. Z wyjątkiem nielicznych przeciwwskazań do karmienia piersią, świeże mleko matki (z piersi lub odciągane) jest dla dziecka najbezpieczniejsze – powiedziała "Newsweekowi" Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

Reklama

Dr Aleksandra Wesołowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest szefową Fundacji Banku Mleka Kobiecego chciałaby, aby w przyszłości powstała sieć podobnych banków działających przy oddziałach neonatologicznych w szpitalach w całym kraju.

Przy okazji dr Wesołowska wyjaśnia, że w prowadzonym programie nie ma mowy o wynagrodzeniu dawczyń mleka oraz pobieraniu opłat od rodziców dzieci korzystających z zasobów banku. Lekarka zapewniła też, że jest już wiele matek chętnych do wzięcia udziału w przedsięwzięciu.

Uruchomienie Banku Mleka Kobiecego oznacza, że Polska wreszcie dołącza do ona 170 działających w Europie laboratoriów, które zajmują się pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem go, badaniem i dostarczaniem potrzebującemu dziecku.