Wrocław i Kalisz to jedne z pierwszych miast, które zdecydowały się na ogłoszenie konkursu, aby zatrudnić dziennych opiekunów. Nie cieszą się one jednak dużym zainteresowaniem.

Reklama

Dzienny opiekun, czyli osoba, która może się zajmować maksymalnie pięciorgiem dzieci w swoim domu, to nowa forma opieki, którą wprowadziła obowiązująca od kwietnia ubiegłego roku ustawa żłobkowa. Zostanie takim opiekunem musi jednak być poprzedzone ogłoszeniem przez gminę konkursu, w wyniku którego wybrane zostaną osoby spełniające kwalifikacje. Jednak na razie tylko nieliczne gminy korzystają z takiej możliwości. Wśród nich jest m.in. Wrocław.

– W konkursie wybranych zostało siedem osób, z których tylko jedna zacznie opiekę nad dziećmi w połowie miesiąca, sześć pozostałych musi najpierw ukończyć szkolenie, dlatego pracę podejmą w marcu – mówi Aldona Muszyńska z dolnośląskiego oddziału Fundacji Familijny Poznań, który na zlecenie miasta Wrocław prowadzi rekrutację opiekunów.

Dodaje, że nie jest to koniec naboru i potencjalni kandydaci mogą cały czas się zgłaszać, bo docelowo tą formą opieki ma być objętych we Wrocławiu 130 dzieci, a do tej pory zgłoszonych zostało 32 maluchów.

Z kolei do wczoraj swoje oferty mogli składać potencjalni opiekunowie w Kaliszu.

– Planowaliśmy zatrudnić 3 opiekunów dla 15 dzieci, ale żadna osoba nie złożyła swojej oferty – mówi Robert Lis, naczelnik wydziału spraw społecznych i mieszkaniowych Urzędu Miasta w Kaliszu.

Z ogłoszeniem konkursu zwleka natomiast gmina Wieprz, która na 3 opiekunów otrzymała dotację z resortowego programu Maluch. Powinni więc oni zacząć pracę najpóźniej od 1 marca, ale jak tłumaczy wójt Małgorzata Chrapek, o ile są chętne osoby do udziału w konkursie, to brakuje zgłoszeń ze strony rodziców.

Zdaniem Aldony Muszyńskiej to niewielkie zainteresowanie samych gmin, opiekunów i rodziców wynika z tego, że jest to forma opieki do tej pory nieznana. Dodatkowo opiekunów odstrasza konieczność odbycia szkolenia, które jest kosztowne, a nie daje gwarancji zatrudnienia.

Więcej na www.mpips.gov.pl