Muzykoteka Szkolna ma być miejscem dla wszystkich, którzy chcą uzupełnić lub poszerzyć swoją wiedzę muzyczną. Portal został stworzony z myślą o m.in. uczniach klas 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjalistach, licealistach, studentach, nauczycielach muzyki.

Reklama

- Zaprezentowaliśmy ten projekt podczas spotkania przedstawicieli resortów kultury we Wrocławiu, w trakcie Europejskiego Kongresu Kultury. Pokazaliśmy tym samym, że jesteśmy przygotowani do tworzenia wysokiej jakości narzędzi edukacyjnych - mówił podczas czwartkowej prezentacji portalu minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Zdrojewski podkreślił, że Muzykoteka Szkolna jest wszechstronną platformą edukacyjną, o szerokim zakresie tematycznym. - Zależało mi na tym, aby nie było nudno. By ten portal nie był kolejną próbą przekazywania wiedzy na siłę, aby był narzędziem, które będzie wzbudzać prawdziwe zainteresowanie muzyką, uwrażliwi na nią i wypracuje np. nawyk chodzenia do filharmonii - mówił Zdrojewski.

W opinii minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas, im bardziej atrakcyjnie prowadzone będą lekcje muzyki w szkołach, tym większe będzie nimi zainteresowanie uczniów.

- Trzeba umieć zachęcić do tego przedmiotu(...) Potrzebny jest kontakt ucznia z muzyką: słuchanie jej, udział w koncertach, własna aktywność muzyczna (...). Projekt dzisiaj uruchamiany został przygotowany m.in. właśnie dla uczniów i umożliwi taki sposób uczenia - oceniła minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.

Serwis stworzył zespół muzykologów i pedagogów. Muzykoteka Szkolna gromadzi m.in. bazę utworów do słuchania, artykuły dotyczące historii muzyki i poszczególnych epok w muzyce, biogramy twórców, definicje pojęć muzycznych, opisy instrumentów, gatunków muzycznych, lekcje i wywiady w formie multimedialnej. Pojawią się także aplikacje do nauki nut i muzyczne gry interaktywne. Serwis prezentować będzie także aktualne informacje o wydarzeniach muzycznych w Polsce oraz mini relacje z imprez, warsztatów i koncertów.

Portal podzielono na dwie części: pierwsza z nich, ogólna, będzie dostępna dla wszystkich użytkowników internetu, druga - edukacyjna - tylko po zalogowaniu, dla szkół.

Reklama

Prace nad stworzeniem serwisu trwały 3 lata. - Od 30 stycznia każdy nauczyciel muzyki w liceum, gimnazjum i szkole podstawowej będzie mógł otrzymać specjalny kod, służący do tego, aby uruchomić zamkniętą część portalu. Tam znajdują się filmy, odpowiednie wskazówki dydaktyczne, sugestie tematów lekcji, ich scenariusze - opowiadał dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

Reżyser filmów edukacyjnych prezentowanych na portalu, Piotr Stasik, wspominał, że jako jego współtwórca bardzo nie chciał, aby serwis był encyklopedyczny. - Nie chcieliśmy stworzyć czegoś, co będzie opowiadało o definicjach osobom, które muzyki klasycznej nie znają. Bo trzeba przyznać, że większość ludzi na świecie muzyki klasycznej nie słucha - zwrócił uwagę.

- Pomysł mieliśmy taki, aby np. o muzyce klasycznej opowiadali sami młodzi ludzie, bo wtedy my zobaczymy co ich naprawdę interesuje. Miałem nadzieję, że zajdzie w nich jakaś zmiana. Udało się (...). Teraz mam nadzieję, że uczniowie, którzy będą oglądać te filmy też przejdą taką zmianę, że udzielą im się te same emocje - mówił Stasik.

Portal jest dostępny pod adresem: www.muzykotekaszkolna.pl