Karmienie piersią zwiększa inteligencję dzieci. Do takiego wniosku doszli polscy badacze, pracujący pod kierunkiem Wiesława Wędrychowskiego. Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego poddali blisko 500 dzieci niepalących matek pięciokrotnemu pomiarowi inteligencji, wykonanemu pomiędzy niemowlęctwem a wiekiem szkolnym badanych malców. O wynikach badania poinformował serwis Kopalnia Wiedzy.

Reklama

Dzieci karmione piersią uzyskały znacząco wyższe wyniki od tych, które karmione były za pomocą butelki – te pierwsze charakteryzowały się lepszymi zdolnościami poznawczymi. Badanie wykazało również, że w przypadku karmienia piersią ma miejsce zależność – „im więcej (a właściwie – dłużej), tym lepiej”. Im dłuższy czas życia malca upływał na karmieniu piersią, tym wyższe było jego IQ. Iloraz inteligencji dzieci karmionych naturalną drogą był wyższy od IQ tych karmionych butelka o 2,6 punktu, gdy dziecko ssało pierś przez 3 miesiąca, a już 0 3,6, przy 6-miesięcznym okresie karmienia.

Odkrycie Jędrychowskiego jest nowością, jednak wpisuje się w zagadnienie, które od dawna jest poruszane przez specjalistów – znaczącą rolę, jaką odgrywa karmienie piersią w zbudowaniu więzi między matką a dzieckiem. Czy ta psychiczna więź może wpływać również na tak „wymierne” konsekwencje, jak iloraz inteligencji? Zdaniem dr Wędrychowskiego to właśnie owa więź jest przynajmniej częściowo odpowiedzialna za wyższe zdolności intelektualne dzieci, które były karmione piersią.