Jak się okazuje, odpowiednie ustawienie wózka czy spacerówki ma kolosalny wpływ na zdrowie, a nawet życie dziecka w przypadku, gdy pojazd gwałtownie hamuje. Naukowcy z Politechniki Poznańskiej wraz ze strażakami i pracownikami MPK przeprowadzili badania w autobusie i tramwaju, które miały zmierzyć zachowanie wózka i dziecka jako pasażera.

Reklama

Testy wykazały, że wózek głęboki najlepiej jest ustawić przodem do kierunku jazdy a koła znajdujące się z tyłu zablokować hamulcem. Natomiast spacerówkę powinno się ustawić tyłem do kierunku jazdy, blokując koła. W każdym z przypadków warto dodatkowo trzymać wózek za rączkę.

Najmniej bezpieczne jest ustawienie wózka bokiem do kierunku jazdy; pojazd małego pasażera jest wówczas o wiele mniej stabilny i łatwo się wywraca.

Co dzieje się z wózkiem i spacerówką, które nie zostały w prawidłowy sposób ustawione, zobaczyć można na stronie internetowej poznańskiego przewoźnika: mpk.poznan.pl.

Badania wykonano w ramach trzeciej edycji kampanii "MAMY miejsce", skierowanej do rodziców i opiekunów podróżujących komunikacją miejską wraz z dziećmi. Ideą tego projektu jest uświadamianie pasażerom z dziećmi, jakie prawa mają oni w pojazdach transportu publicznego.

W pierwszej edycji przygotowano dla rodziców przewodnik, który pokazywał jakimi drzwiami najlepiej będzie im wsiąść z wózkiem do pojazdu. Za drugim razem kampania skierowana była na uświadomienie pasażerom, że osoba z małym dzieckiem ma w pojeździe swoje miejsce i że warto im je ustąpić.