Amaranta D. de Haan, Maja Dekovic´ i Peter Prinzie to psychologowie z Utrecht University, którzy postanowili przyjrzeć się zależności pomiędzy charakterem rodzica a sposobem, w jaki wychowuje on swoje dziecko. Wyniki ich pracy zostały opisane na portalu Goodtherapy.org.

Reklama

Do charakterystyki osobowości badanych rodziców naukowcy wykorzystali pięcioczynnikowy model osobowości na który składają się cechy zwane "wielką piątką", czyli ekstrawersja/introwersja, neurotyzm, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność.

Po analizie wyników autorzy badania zauważyli, że rodzice charakteryzujący się otwartą postawą i łatwym nawiązywaniem kontaktów z ludźmi wykazywali bardziej pozytywne i motywujące zachowania wobec swoich dzieci. Tymczasem rodzice o wysokiej introwersji byli bardziej wycofani i zamknięci w sobie w relacjach ze swoimi pociechami.

Jednocześnie psychologowie zauważyli, że dzieci o trudnym temperamencie, impulsywne i wykazujące trudności w koncentracji, znacznie częściej niż ich rówieśnicy były wychowywane z surową dyscypliną i przewagą negatywnych reakcji ze strony swoich rodziców.

Z badania dało się również wysnuć wniosek, że nadpobudliwość dziecka jest wynikiem nie jego temperamentu, a charakteru rodzica i wynikających z niego postaw rodzicielskich.

Zanim zatem rodzice zaczną narzekać na problemy wychowawcze z własnymi dziećmi, powinni najpierw przyjrzeć się własnym postawom i zachowaniom rodzicielskim, bowiem to one w większym stopniu determinują postawy i zachowania ich pociechy.