"Kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Zapotrzebowanie energetycznie nie zwiększa się w aż taki sposób, aby jeść podwójnie. W diecie musi znaleźć się nabiał, dużo warzyw, owoce również, ale w ograniczonej ilości" - informuje Ewa Kurowska, dietetyk, specjalista ds. komunikacji zdrowotnej w firmie Żywiec Zdrój.

Reklama

To, jak i ile jedzą przyszłe mamy, warunkuje zdrowie ich dziecka. Zbyt duże przybranie na wadze w czasie ciąży, może przyczynić się do tego, iż w przyszłości dziecko będzie miało większą tendencję do tycia.

"Zdarza się, że gdy mama w czasie ciąży przybierze na wadze zbyt dużo, rodzi bardzo duże dziecko. Mówi się o tzw. masie urodzeniowej ponad normę. Musimy pamiętać, że takie dziecko już od urodzenia jest w grupie zagrożonej cukrzycą typu 2. Poza tym będzie ono łatwiej przybierało na wadze" - ostrzega specjalistka.

Jak zauważa dietetyk, idealnym momentem na powrót do formy dla kobiet, które przytyły więcej niż ustawowe 15 kg, jest okres karmienia piersią.

"Podczas karmienia, mama żeby nie szkodzić dziecku, często musi rezygnować z wielu rzeczy. Bywa, że produkty, które spożywa uczulają jej pociechę. Jest to moment, gdy stosowana dieta musi być lekkostrawna" - przypomina Ewa Kurowska. Kilogramy znikają w mgnieniu oka, z drugiej strony na kobietę karmiącą czeka wiele pokus i pułapek.

"Karmiąca mama czuje niesamowity głód, gdyż zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o 500-600 kalorii, mimo iż nasz organizm ma zapasy, które pozwalają jej na wyprodukowanie odpowiedniej ilości energii. Należy przezwyciężyć wszelkie zachcianki i skoncentrować się na wartości i jakości podstawowych posiłków. Niestety, gdy kobieta przestaje karmić metabolizm zwalnia i dużo trudniej jest schudnąć" - radzi Kurowska.