Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Jednak w Polsce odbywa się stosunkowo niewiele koncertów skierowanych do najmłodszych. Pomysł "Smykofonii" urodził się na gruncie doświadczeń takich jak cykl "Chamber Tots" (Kameralne Maluchy), organizowany przez słynną Wigmore Hall w Londynie.

Reklama

Podczas koncertów stworzona jest atrakcyjna dla dzieci, przyjazna atmosfera. Każdy z nich zyskuje także pewną myśl przewodnią, a muzyce towarzyszy interesująca dla najmłodszych konferansjerka oraz pobudzające wyobraźnię interakcje z rodzicami i z muzyką.

Abonamentowe koncerty cyklu "Smykofonia" już się skończyły, jednak na melomaluszki czekają kolejne imprezy. Najbliższy koncert "Poranek z Mozartem" odbędzie się 27 sierpnia, a w programie znajdą się nie tylko utwory kameralne, ale też popularne arie z oper Mozarta.

Interesujący może być efekt wrześniowego koncertu, podczas którego najmłodsi zetkną się z muzyką współczesną. Wystąpi zespół "Kawalerowie Błotni", najprawdopodobniej w pełnym składzie. Zespół składa się z improwizatorów, kompozytorów muzyki współczesnej. Jerzy Kornowicz, członek zespołu, mówi PAP Life, o pomysłach i planach dotyczących koncertu:

"Obecnie pracujemy nad tym i do końca nie wiemy, co się będzie działo, ponieważ koncert jest improwizowany. Rzecz będzie dotyczyć "muzyki z kapelusza" i poszukiwania naprawdę nowego dźwięku. Będzie to rodzaj spektaklu dźwiękowego, który ma przedstawiać dzieciom nietypowe, rzadko spotykane, a nawet dziwne dźwięki i instrumenty."

Podobne eksperymenty dobrze sprawdzają się w pracy z dziećmi, twierdzą organizatorzy cyklu muycznych spotkań.

"Projekt ma oswajać z sytuacjami niespodziewanymi. Pojawią się zatem instrumenty elektroniczne oraz tradycyjne, mające setki lat, ale rzadko obecne w powszechnym obiegu jak np. żaba, cytra. Natomiast muzyka zawierać będzie elementy improwizacji, również improwizacji z publicznością" - mówi PAP Life Jerzy Kornowicz.

Wśród umuzykalniających propozycji skierowanych do dziedzi i ich rodziców "Smykofonia" wyróżnia się na co najmniej dwóch płaszczyznach - wybrany repertuar nie tylko bawi, ale także wymaga; artyści prezentujący utwory, to często jedni z najbardziej cenionych muzyków w kraju.

Koncerty dla głodnych muzyki smyków odbywają się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.