Naukowcy z University College w Londynie stwierdzili, że pracująca matka jest tak samo dobrym rodzicem, jak ta, która zostaje z dzieckiem w domu. Badając rodziny w których w 2000 roku narodziło się dziecko i obserwując po latach, jak rozwinęły się dzieci matek pracujących i tych które pozostały w domach, psychologowie nie stwierdzili żadnych istotnych różnic.

Reklama

Anne McMunn, która przewodniczyła badaniom twierdzi, że sytuacja, w której oboje rodzice pracują może przynieść wiele korzyści dziecku, pod warunkiem, że rodzice dobrze organizują swój czas – „Tak długo, jak rodzice wspierają się, nie pracują po godzinach i potrafią dzielić swój czas pomiędzy dziecko a pracę, wszystko jest w porządku. W naszych badaniach nie stwierdziliśmy aby powrót matki do pracy w pierwszym roku życia dziecka miał jakikolwiek wpływ na jego zachowanie.”

Naukowcy stwierdzili ponadto, że pracująca matka, żyjąca w stabilnym związku, to zazwyczaj zdrowsza kobieta, która swoją satysfakcję i spełnienie może przekazać dziecku. Kobiety, które nie chcą rezygnować z aktywności zawodowej na rzecz wychowywania dziecka, nie muszą martwić się, że ich pociecha poniesie emocjonalny koszt takiej sytuacji. Jeśli nauczymy się godzić obowiązki zawodowe z rolą matki, dziecko z pewnością nie zazna krzywdy.