Problem z komplementowaniem wyglądu zewnętrznego dotyczy przede wszystkim dziewczynek. Zdaniem psychologów, istnieje bowiem zasadnicza równica pomiędzy tym, za co chwalimy małych chłopców a za co małe dziewczynki. Podczas, gdy kilkulatek słyszy, że jest mądry, koleżeński i wesoły, jego rówieśnica jest chwalona głównie za to, że ślicznie wygląda, ma piękny uśmiech i uroczą sukienkę.

Reklama

Zdaniem psychologów, takie, najczęściej zupełnie nieświadome, podejście dorosłych może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój dziewczynek i na to, jakimi będą kobietami. Przesłanie, jakie otrzymuj w dzieciństwie mówi im bowiem, że najbardziej wartościową cechą człowieka jest jego wygląd i to on decyduje o powodzeniu w życiu i osobistym szczęściu.

Brytyjskie badania przeprowadzone na dzieciach w przedziale wiekowym od 9 do 12 lat potwierdzają te obawy. Naukowcy wykazali, że znaczna część dziewczynek uważała, że bycie szczupłą i piękną zapewni im szczęście w przyszłości. Alarmującym zjawiskiem może być również fakt, że liczba operacji plastycznych wykonywanych na nastolatkach wzrosła w ostatnim roku o 150%.

Specjaliści zaznaczają jednak, że z ostrożnością w tej kwestii nie można przesadzać. Nie ma nic złego w mówieniu dziewczynkom, że wyglądają ślicznie, o ile w równym stopniu będziemy chwalić ich zdolności i umiejętności. Dr Sandra Wheatley, psycholog i autorka książki dla młodych matek twierdzi - "Ubieranie dziewczynek w typowo dziewczęce stroje jest rzeczą zupełnie naturalną i nie ma w tym nic złego, o ile nie jest to jedyny aspekt na którym się skupiamy. Jeśli zaczniemy walczyć z ludzką naturą, z pewnością przegramy."

Zdaniem psychologów możemy chwalić dziewczynki za to, jak wyglądają, bowiem wykształcenie w nich samoakceptacji dla swojego wyglądu i dobrego samopoczucia we własnym ciele to również bardzo ważne kwestie. Aby jedna w późniejszych etapach życia dziecko nie miało szkodliwego przekonania, że wygląd jest najistotniejszą wartością w życiu, powinniśmy pamiętać o tym, by dziewczynki chwalić również za to, jakie są mądre i jak świetnie radzą sobie z rożnymi zadaniami.