W ramach polonijnej akcji letniej Senat zlecił 60 polskim organizacjom pozarządowym zorganizowanie 71 imprez na terenie Polski. W wakacyjnej ofercie znalazły się kolonie i obozy, warsztaty tematyczne (teatralne, plastyczne, taneczne, piosenki poetyckiej, historyczne, ekonomiczne), praktyki zawodowe, obozy harcerskie i szkolenia instruktorskie, a także rajdy oraz zgrupowania i rozgrywki sportowe.

Reklama

Turnusy są organizowane we wszystkich regionach kraju; najwięcej gości przyjmą województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, małopolskie i mazowieckie.

Najliczniej reprezentowani będą młodzi Polacy z Białorusi (ok. 5,4 tys. uczestników), Ukrainy (ok. 3,4 tys.), Litwy (ok. 1,8 tys.) i Rosji (ok. tysiąca uczestników). Do Polski przyjadą także dzieci z Łotwy, Rumunii, Mołdowy, Czech, Słowacji, Serbii, Czarnogóry, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kirgistanu, Kazachstanu, Armenii, Gruzji, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, USA, Kanady, Brazylii i Argentyny. Dla tych, którzy z różnych względów nie będą mogli w tym roku przyjechać do naszego kraju, będą zorganizowane kolonie w krajach zamieszkania (na Litwie, Białorusi i w Kazachstanie).

Wakacje w Polsce mają być dla młodej Polonii okazją do rozwijania umiejętności językowych i poznawania polskiej kultury - w programie jest m.in. zwiedzanie różnych regionów kraju, miejsc historycznych, muzeów. Organizatorzy dbają o to, by młodzi goście mieli kontakt ze swoimi rówieśnikami z Polski, współuczestniczącymi w imprezach akcji letniej.